Kredyt obrotowy dla firm - jaki procent zaproponuje bank?

2014-02-12 14:41:00

Decydując się na kredyt obrotowy, spotkamy się ze znacznymi różnicami pomiędzy warunkami oferowanymi przez poszczególne banki. W zależności od indywidualnych możliwości firmy, zobowiązanie może być udzielane na podstawie różnych form zabezpieczenia. Sprawdźmy oprocentowanie kredytów obrotowych.

Kredyty obrotowe to jedne z najpopularniejszych produktów bankowych dedykowanych podmiotom gospodarczym. Atutem tej formy finansowania jest  elastyczność spłaty, umożliwiająca dostosowanie warunków umowy o pożyczkę do konkretnych potrzeb firmy oraz specyfiki prowadzonej działalności. Na kredyt obrotowy mogą liczyć przede wszystkim przedsiębiorstwa z określonym stażem. Nie bez znaczenia jest również korzystanie z rachunku bankowego w konkretnej instytucji bankowej, co zmniejsza formalności oraz pozwala szybciej określić wiarygodność konsumenta. Kredyt obrotowy to rozwiązanie, które przede wszystkim pozwala na sfinansowanie bieżących wydatków. Zapoznając się z konkretnymi ofertami, spotkamy się ze sporymi różnicami w zakresie proponowanych przez nie warunków.

Sprawdź też: Faktoring vs kredyt obrotowy: na czym przedsiębiorca wyjdzie lepiej?

Koszty kredytu obrotowego

Oszacowanie kosztów kredytu obrotowego nie jest łatwe przede wszystkim ze względu na rozbieżność pomiędzy ofertami poszczególnych banków, które nierzadko określają zasady kredytowania w sposób indywidualny, w zależności od sytuacji finansowej firmy oraz czasu jej funkcjonowania na rynku gospodarczym. Kredyty obrotowe mogą być udzielane z określeniem konkretnego lub ogólnego celu. Pożyczka może być zabezpieczona lub nie.

Oprocentowanie przy kredytach obrotowych

Banki niechętnie informują konsumentów o oprocentowaniu kredytów obrotowych. Oprocentowanie nominalne takich pożyczek oscyluje obecnie wokół 10 proc. Na wysokość oprocentowania nominalnego wpływa wysokość wskaźnika WIBOR oraz marża banku, której wysokość w zaczyna się już od 2 proc. Przy wyliczaniu całkowitego rocznego oprocentowania kredytu obrotowego dla firm ważne jest korzystanie z dodatkowych produktów bankowych, co przy pewnych ofertach pozwala zmniejszyć oprocentowanie. Z wyższymi kosztami pożyczki muszą liczyć się przedsiębiorstwa bez odpowiedniego zabezpieczenia.

Sprawdź też: Uważaj na koszty kredytów obrotowych dla firm

Okres kredytowania

O wysokości odsetek decyduje okres kredytowania. Im dłuższy, tym koszt pożyczki rośnie. Z drugiej strony długi czas spłaty zmniejsza miesięczną ratę zobowiązania. Niemały wpływ na koszty kredytu obrotowego mają również prowizje. Są naliczane od wartości przyznanych pieniędzy, co znacznie wpływa na RRSO, czyli rzeczywiste oprocentowanie kredytu. Standardowo takie prowizje wahają się między 0,5 proc. a 3 proc. ale sięgać mogą nawet przekraczać 5 proc. wartości pożyczanej sumy. Banki czasem naliczają także dodatkowe opłaty, które mogą dotyczyć między innymi analizy wniosków kredytowych.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam