Jak wynegocjować z bankiem kredyt gotówkowy bez ubezpieczenia?

2014-01-31 14:48:00

Decyzja o zakupie ubezpieczenia ułatwia zaciągnięcie kredytu, ale niestety wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Dowiedzmy się, czy możliwe jest zaciągnięcie kredytu gotówkowego bez konieczności wykupienia ubezpieczenia.

Na polskim rynku finansowym wielu konsumentów nie ma w zwyczaju negocjowania warunków współpracy z usługodawcami. Dotyczy to szczególnie instytucji bankowych, które przez wiele osób są traktowane niemal jak urzędy państwowe. Warto pamiętać, że bank jest prywatną instytucją, której celem jest pozyskiwanie nowych klientów. Decydując się na skorzystanie z oferty produktu finansowego w banku, zawsze warto podjąć próbę ustalenia indywidualnych zasad umowy. Nic na tym nie tracimy, a możemy zyskać znacznie lepsze warunki kredytowania.

Sprawdź też: Ile zyskasz na kredycie gotówkowym bez ubezpieczenia?

Negocjowanie warunków kredytu

Udając się po kredyt do banku, mamy możliwość negocjowania różnych warunków umowy. Najłatwiej pertraktować w kwestii wysokości prowizji, będących najczęściej jednorazowymi opłatami. Przy kredytach gotówkowych możemy postulować o zmniejszenie lub zlikwidowanie kosztów za udzielenie pożyczki, ale porozumienie możemy zawrzeć także odnośnie do wartości oprocentowania. Trudniej będzie w przypadku chęci zniesienia obowiązku wykupienia ubezpieczenia, które jest dla banku zabezpieczeniem spłaty kredytu na wypadek śmierci lub niewypłacalności kredytobiorcy z powodu poważnej choroby. Z drugiej strony ubezpieczenie stanowi źródło dodatkowych zysków. Negocjować warto, gdy kredyt jest zaciągany na krótki okres, a suma pożyczki jest dość wysoka. 

Zdolność kredytowa i negocjacje

Na ustępstwa ze strony pożyczkodawców duże szanse mają klienci z wysoką zdolnością kredytową. Wierzyciel zdaje sobie sprawę, że klient może skorzystać z usług innych instytucji, co bardziej skłania go do negocjowania warunków kredytu. Gdy jesteśmy wiarygodni w oczach banku, możemy liczyć na kredyty gotówkowe bez ubezpieczenia nawet w standardowych ofertach. Osoby ze zdolnością kredytową, która ledwo pozwala na otrzymanie wsparcia finansowego, nie mają większych szans na negocjowanie warunków spłaty podejmowanego zobowiązania. Jedyną nadzieją na podjęcie skutecznych pertraktacji przez takich konsumentów jest korzystanie przez długi czas z rachunku bankowego w konkretnej instytucji.

Drogie ubezpieczenie

Pertraktacje odnośnie do konieczności zapłacenia ubezpieczenia do kredytu warto podjąć zwłaszcza wtedy, gdy ubezpieczenie jest drogie. Często bank jest w stanie pójść na ustępstwa podnosząc inne opłaty. Za cenę wyższej prowizji można wynegocjować brak ubezpieczenia. W takim przypadku ważne, by łączne koszty kredytu były korzystniejsze, a co za tym idzie, miesięczna rata niższa. Dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie ofert innych banków i w trakcie negocjacji posługiwanie się przykładowymi warunkami, które można uzyskać w innym banku, w którym nie posiadamy rachunku bankowego.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam