Na co zwracać uwagę przy porównywaniu kredytów konsumenckich?

2014-04-09 14:26:00

Oferta kredytów konsumenckich jest na tyle bogata, że można w niej wybierać i przebierać, zawsze znajdując rozwiązanie dopasowane do własnych potrzeb. Tylko jak prawidłowo porównywać pożyczki, by trafić na tę najkorzystniejszą, czyli najtańszą?

Pytania o właściwy sposobów porównywania ofert kredytowych można mnożyć, ale na jedno powinniśmy znaleźć odpowiedź – mianowicie: „Na co zwracać uwagę przy porównaniach kredytów konsumenckich?”. Zacznijmy od wyjaśnienia, co to są kredyty konsumenckie. Najprościej rzecz ujmując, są to kredyty udzielane przez instytucje finansowe do tego powołane osobom fizycznym do kwoty 255 550 tys. zł. Kredyty konsumenckie nie są więc kredytami udzielanymi na działalność gospodarczą. 

Z pewnością każdy starający się o finansowanie w banku chciałby uzyskać jak najkorzystniejsze warunki i jak najtańszy kredyt. Na co więc powinno zwracać się szczególną uwagę przy wyborze? Warto tutaj skorzystać z rankingów, ale też należy pamiętać, że twórcy rankingów są różni, istnieją różne rankingi i różne można wyczytać z nich informacje. Z punktu widzenia konsumentów najistotniejsza jest informacja na temat rzeczywistego kosztu kredytu, czyli kosztu całkowitego – łącznie z odsetkami, wszelkimi opłatami bankowymi, prowizją i ewentualnie ubezpieczeniem.

Starających się o kredyty konsumenckie interesuje często również to, o jaką najwyższą kwotę mogą się w danym banku starać. Bardzo ważne są detale oferty kredytowej, np. produkty dodatkowe, które należy zakupić wraz z konkretną ofertą kredytu konsumenckiego. Istotne są także szczegóły dotyczące ograniczeń maksymalnej kwoty kredytu, terminów promocyjnych oraz maksymalnego dostępnego okresu spłaty. Niestety, starający się o kredyty konsumenckie często kierują się jedynie wysokością oprocentowania nominalnego kredytu, choć pozostałe warunki, na jakich finansowanie jest udzielane, są równie istotne.

Trzeba też pamiętać o innej ważnej rzeczy: warto sprawdzać oferty kredytowe w bankach, w których mamy założone konta. Zazwyczaj banki przygotowują dla swoich klientów szereg ułatwień: niższe oprocentowanie czy specjalne upusty. Należy też dokładnie analizować oferty kredytowe, bowiem często oferty z najwyższymi notowaniami w rankingach skierowane są do dość wąskiej grupy klientów. Aby z tej oferty skorzystać, trzeba spełnić określone warunki czy też założyć w danym banku konto osobiste. Reasumując – powinniśmy dokładnie analizować oferty banków, a najważniejsza jest całkowita kwota do zapłaty.

Czasami oferta może wydawać się atrakcyjna cenowo, ale maksymalna kwota, jaką kredytobiorca może pożyczyć, nie jest tak wysoka, jak on by chciał. Warto zwrócić się o pomoc do doradcy finansowego, który ma wiele ofert kredytowych i potrafi dopasować je do sytuacji kredytobiorcy. Jeżeli nie czujemy się na siłach albo nie mamy czasu na analizowanie ofert kredytów konsumenckich, korzystajmy z kalkulatorów i porównywarek internetowych, dostępnych między innymi w serwisie Comperia.pl.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam