Wyjaśniamy definicję kredytu konsumpcyjnego

2014-05-30 19:02:00

Kredyt kredytowi nie równy, a zależnie od jego rodzaju kredytobiorcy przysługują określone prawa. Ich zakres największy jest w przypadku kredytów konsumenckich, zwanych też konsumpcyjnymi.

Banki ostatnio złagodziły swoją politykę względem kredytów konsumpcyjnych, ale zaostrzyły ją wobec kredytów hipotecznych. Jednym z dowodów jest wprowadzenie obowiązkowego wkładu własnego. Na razie wynosi on 5 proc., ale docelowo próg ma osiągnąć 20 proc. Ponadto kredyty hipoteczne drożeją, zaś warunki ich udzielania są coraz bardziej rygorystyczne. W rezultacie spada kupno mieszkań oraz zmniejsza się skala budownictwa domów. Warto poznać definicję kredytu konsumpcyjnego, aby zrozumieć, na jakich zasadach działa.

Przeznaczenie, spłata, zabezpieczenie i wysokość kredytu

Kredyt konsumpcyjny to kredyt udzielany przez banki na określone potrzeby osób fizycznych. Jego spłata zależy od umów, jakie banki podpiszą z kredytobiorcami. Zabezpieczeniem takiego kredytu są najczęściej dochody kredytobiorcy lub poręczenie tzw. żyrantów. Wysokość kredytu konsumpcyjnego zależy przede wszystkim od zdolności kredytowych osób starających się o niego. Kredyt konsumpcyjny nie jest przeznaczony na działalność gospodarczą, ale, jak wyjaśnia definicja, na potrzeby osób fizycznych.

Rodzaje kredytów konsumpcyjnych

Kredyty konsumpcyjne można podzielić na kredyty gotówkowe oraz bezgotówkowe. Kredyty bezgotówkowe to kredyty ratalne. Niestety, oba rodzaje kredytów są drogimi świadczeniami, mimo iż ustawa antylichwiarska ogranicza wysokość oprocentowania, którego banki mogą żądać. Banki jednak mają swoje sposoby na ominięcie tej ustawy. Jak to robią? Podwyższają prowizje i marże, wprowadzają opłaty administracyjne, skłaniają do ubezpieczenia kredytu.

Sprawdź też: Co lepsze - kredyt gotówkowy, limit w koncie czy karta kredytowa?

Porównanie propozycji rynkowych

Oferta kredytów konsumpcyjnych jest bogata. Wybór jak najkorzystniejszego kredytu gotówkowego jest trudnym zadaniem. Comperia.pl wskazuje, jak należy szukać odpowiedniej propozycji. Można sprawdzać kredyty gotówkowe bezpośrednio w oddziałach bankowych, ale to zabiera zbyt dużo czasu. Dlatego warto skorzystać z porównywarki finansowej, wystarczy tylko kliknąć w odpowiednie pola. Comperia.pl precyzyjnie doradza, wyjaśnia bowiem, co to jest zdolność kredytowa i jak ją obliczyć, czym jest RRSO, czyli roczna rzeczywista stopa oprocentowania, jak ważną rolę odgrywa ranking w wyborze kredytu. Obecnie najlepsze oferty kredytów gotówkowych mają następujące banki:

  • ING Bank Śląski - Pożyczka Premium,
  • Eurobank - Tani kredyt z kontem, 
  • BNP Paribas - Kredyt Gotówkowy Wiosna 2014 z Gwarancją najniższego całkowitego kosztu kredytu. 

Warto sprawdzić oferty wymienionych banków i skonfrontować z innymi ujętymi w rankingu.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam