Jak wybrać najtańszy kredyt gotówkowy?

2014-04-10 15:54:00

Przymierzasz się do kredytu gotówkowego? Sprawdź, jakimi zasadami kierować się, by wybrać tę najtańszą pożyczkę.

To, na jaką kwotę banki udzielają kredytów, zależy wyłącznie od zdolności kredytowej wnioskodawców oraz od jakości ich historii kredytowej zarejestrowanej w Biurze Informacji Kredytowej. Owszem, banki stawiają konsumentom jeszcze inne wymagania, ale te wymienione są najważniejsze. Wnioskodawcy średnio zamożni sięgają najczęściej po kredyty maksymalnie w wysokości ok. 60 tys. zł. Jest to optymalna kwota na zakup nowego samochodu średniej klasy czy też remontu domu, a także pozwala na opłacenie innych zakupów, na które nie są w stanie wyłożyć gotówkę z własnej kieszeni.

Potencjalni kredytobiorcy, starając się o finansowanie w banku, zawsze powinni dokładnie wyliczyć koszty pożyczki. Pomocne w tym mogą być internetowe kalkulatory kosztów kredytowych. Czym powinniśmy się kierować przy wyborze najtańszych kredytów? Pamiętać przede wszystkim należy, że „najkorzystniejszy” to nie zawsze znaczy najtańszy, jednak dla każdego starającego się o kredyt ważny jest koszt pożyczki.

Istotnym elementem kredytu jest oprocentowanie rzeczywiste, oddające całkowity koszt kredytu. W skład całkowitego kosztu wchodzą wszystkie elementy związane z naliczeniem przez bank opłat za udzielenie kredytu, w tym opłaty manipulacyjne, prowizja, oprocentowanie i ewentualnie ubezpieczenie kredytu. Najkorzystniejszy kredyt to kredyt bez ukrytych kosztów i trudno nie przyznać temu stwierdzeniu racji. Najlepszy kredyt to taki, na który możemy sobie pozwolić. Zawsze trzeba mierzyć siły na zamiary. Analitycy kredytowi wielokrotnie ostrzegali i nadal ostrzegają ewentualnych kredytobiorców, aby bardzo uważali na promocje bankowe i dokładnie analizowali wszelkie pozornie atrakcyjne oferty, bowiem może się okazać, że promocja stanowi pułapkę na naiwnych konsumentów.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam