Czy tani kredyt gotówkowy na 200 000 zł jest osiągalny?

2014-04-30 17:19:00

Kredyty gotówkowe są jednymi z ważniejszych rodzajów kredytu na rynku bankowym, a banki są w stanie pożyczyć swoim klientom naprawdę duże kwoty. Oferty bankowe są różne: można pożyczyć od kilku tysięcy złotych do nawet 200 tys. zł. Tak, taka oferta też jest dostępna, ale bardzo rzadko się zdarza.

Starający się o kredyty gotówkowe (wyłączamy kwestię kredytów hipotecznych) zwykli konsumenci do takich kwot jak 200 000 zł zwykle nawet się nie przymierzają, bowiem ciężko byłoby taką sumę powiększona o odsetki od pożyczki spłacić. A poza tym, jaką trzeba mieć zdolność kredytową, aby o taki kredyt w ogóle się starać? Mimo wszystko oferty tego typu są często chwytami reklamowymi, jakie mają przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów. Większe kwoty kredytów mogą z łatwością pożyczać tymczasem firmy. Pozostańmy jednak przy osobach fizycznych i ich możliwościach kredytowych.

W zasadzie tylko jeden bank (Meritum Bank) zdecydował się na udostępnienie oferty kredytu w wysokości maksymalnej 200 tys. zł na długi okres spłaty (mamy na myśli 10 lat). Jest to 'Kredyt gotówkowy dla najlepszych klientów". Rzeczywiście, klienci starający się o tego rodzaju finansowanie rzeczywiście muszą być najlepsi - wykazać się dużą zdolnością kredytową i mieć nieposzlakowaną historię kredytową. Bank pobiera przy tym kredycie dość wysoką prowizję, którą szacuje na 5 proc., maksymalny okres kredytowania wynosi 120 miesięcy, czyli 10 lat, a RRSO tego kredytu wynosi 10,50 proc. Dziwne w tym wszystkim jest to, że przy tak wysokiej kwocie bank nie żąda żadnych zabezpieczeń, a jednocześnie pozostawia sobie ostateczną decyzję i ocenę swoich najlepszych klientów. W ofercie tej jest adnotacja – i bank to podkreśla – że oferta ta jest dostępna u doradcy finansowego.

Podobny kredyt (kredyt gotówkowy „Pakiet XXL”), czyli do 200 tys. zł, oferuje także Wielkopolska SKOK, która pobiera prowizję w wysokości nieco niższej niż Meritum Bank, sięgającą 4 proc. RRSO kredytu sięga 17,14 proc., a okres spłaty wynosi również do 10 lat. Z dodatkowych informacji można wywnioskować, że firma ta nie widzi konieczności posiadania dodatkowych produktów finansowych oraz nie wymaga wykupienia ubezpieczenia kredytu. Tak więc kredyt gotówkowy o maksymalnej kwocie 200 tys. zł jest dostępny na rynku kredytowym, ale oferta jest mizerna.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam