Formalności przy kredycie gotówkowym na 100 tys. zł

2014-07-21 14:20:43

Kredyty wysokokwotowe, sięgające sum wnioskowanych 100 tys. zł i większych, mogą wiązać się z koniecznością dopełnienia większej ilości formalności niż w przypadku pożyczek na kwoty rzędu kilku czy kilkunastu tysięcy złotych. Co czeka wobec tego wnioskodawcę?

Kredyt gotówkowy może otrzymać praktycznie każdy, o ile posiada odpowiednie dokumenty i odpowiednią zdolność oraz wiarygodność kredytową. Oferta rynkowa jest bardzo szeroka. Co istotne, nieważne, czy interesuje nas kredyt gotówkowy na 2000 zł czy na 100 tys. zł, liczba dokumentów jest zwykle podobna.

W pierwszej kolejności trzeba przekazać do banku dokument tożsamości, a także wypełnić wniosek kredytowy. Dokumentem tożsamości jest dowód osobisty. Czasami banki wymagają drugiego dokumentu np. paszportu lub prawa jazdy. We wniosku specyfikujemy dane dotyczące kredytu, czyli wpisujemy na przykład jaka kwota nas interesuje.

Kolejną kwestią, którą należy uwzględnić jest zaświadczenie o dochodach. Przy tak dużej kwocie jak 100 tys. zł oświadczenie nie wystarczy. Będziemy potrzebować zaświadczenia od pracodawcy nie tylko z informacją, jakie są nasze miesięczne dochody, ale także z tym, jaki mamy z nim stosunek pracy. Najprzychylniej oczywiście będą rozpatrywane wnioski osób z umowami o pracę na czas nieokreślony. Kredyt na 100 tys. zł dostaniemy też przy umowie na czas określony, ale pod warunkiem, że okres spłaty nie będzie dłuższy niż czas trwania naszej umowy z pracodawcą.

Po przedstawieniu tych dokumentów bank przejdzie do analizy i oceny naszej zdolności kredytowej. Do tego procesu oczywiście nie mamy dostępu. Banki korzystają z danych pochodzących z Biura Informacji Kredytowej, a także z KRD (Krajowy Rejestr Dłużników). BIK dostarcza dla banku nasz scoring, a także szczegóły na temat naszych poprzednich kredytów.

Jeśli nasza zdolność kredytowa zostanie oceniona pozytywnie, to czeka nas już prosta droga do kredytu na 100 tys. zł. W przypadku, gdy bank będzie miał jakieś wątpliwości do do tego, czy warto udzielić danemu wnioskodawcy pożyczki, konieczne może być ustanowienie dodatkowych zabezpieczeń. Bank może wymagać na przykład wykupienia ubezpieczenia do kredytu, poręczenia, a nawet zabezpieczenia wpisem hipotecznym.

Zestawienie procedur w przypadku kredytów gotówkowych zwykle obejmuje podobne czynności. Gdy bank, nie ma wątpliwości co do decyzji, wszystko odbywa się jak z płatka. Jeśli się one pojawiają, to trzeba liczyć się z tym, że będzie potrzeba przedstawiać większej ilości dokumentów dochodowych, co oczywiście wpłynie na wydłużenie całego procesu. Zwykle kredyt uzyskuje się podczas drugiej, a nawet pierwszej wizyty w oddziale banku.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam