Jak rozumieć kredyt inwestycyjny?

2014-09-16 10:19:03

Kredyt inwestycyjny to ważny produkt finansowy, który jest stosunkowo często wykorzystywany przez przedsiębiorców celem poprawy kondycji finansowej ich firm. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób on funkcjonuje.

Kredytem inwestycyjnym nazywamy produkt finansowy oferowany przez bank przedsiębiorcy. Kredyty inwestycyjne w założeniu służą finansowaniu działań rozwojowych firm. To ich podstawowe zadanie, chociaż w tym zakresie można znaleźć również modyfikacje, jak choćby kredyty, które nierzadko pomagają w finansowaniu po części bieżącej działalności firmy.

Ogólnie kredyty inwestycyjne są zaciągane przez firmy po to, aby z pomocą ich środków możliwe stało się np. zakupienie nowego sprzętu, maszyn lub patentów dla firmy. Rozpiętość celów, które można sfinansować takim kredytem, jest spora. Można powiedzieć, że kredyty inwestycyjne służą zwykle do zakupu wyposażenia firmy. Ważne w tym kontekście jest to, że wyposażenie ma realnie wpływać na zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynku gospodarczym. Jeśli więc na przykład nie ma realnej potrzeby zakupu nowego samochodu dostawczego, to nie mamy wtedy do czynienia z inwestycją.

Inny przykład inwestycji, którą można realizować przy pomocy kredytu inwestycyjnego to budowa lub modernizacja budynków firmowych. Wiadome jest, że bez odpowiedniej infrastruktury nie sposób realizować rozwoju i skutecznej produkcji. Jest to niezbędna sprawa, której nie da się pominąć. Wiele firm bierze więc kredyty inwestycyjne po to, aby móc z ich pomocą zmodernizować swoje hale produkcyjne lub posesje.

Kredyt inwestycyjny może służyć nie tylko do budowy i modernizacji nieruchomości. Z jego pomocą możemy także kupić określoną nieruchomość lub grunt.

Generalnie w przypadku kredytów inwestycyjnych chodzi o finansowanie wszelkiego rodzaju działań, które zwiększają wartość i możliwości rozwojowe firmy. Ten produkt powstał specjalnie po to, aby wspierać przedsiębiorców i pozwalać im realizować im jak najbardziej konkurencyjne działania rynkowe.

Popularność tego rodzaju kredytów świadczy dobitnie o tym, że wychodzą one naprzeciw potrzebom przedsiębiorców. Szerokie możliwości zakupu, jakie dają kredyty inwestycyjne, dają duże pole do działania.

Marzena Kazbieruk