Definicja kredytu inwestycyjnego dla firm

2014-03-31 09:29:00

Kredyt inwestycyjny dla firm to instrument finansowy pozwalający na rozwój przedsiębiorstw z pomocą kapitału pozyskanego z banku.

Kredyt inwestycyjny dla firm to dość skomplikowany instrument finansowy, a jego istotę można określić jako sposób finansowania przeznaczony na realizowanie przedsięwzięć celujących w zwiększenie wartości majątku trwałego przedsiębiorstwa. Ta definicja odnosi się równie dobrze do kredytu inwestycyjnego dla firm i dla osoby fizycznej. W praktyce życiowej najczęściej taką formę finansowania wykorzystują podmioty realizujące działalność gospodarczą.

Sprawdź też: Obrotowy czy inwestycyjny - którą formę kredytu wybrać dla firmy?

Kredyt inwestycyjny zaciągany jest po to, aby uzyskać środki pieniężne, dzięki którym będzie można później sfinansować różne rodzaje inwestycji. Inwestycje finansowane w ten sposób mogą mieć formę materialną, niematerialną i finansową. Pierwsza grupa odnosi się do zakupu konkretnych środków trwałych, takich jak urządzenia i maszyny lub takich jak budowa czy modernizacja nieruchomości. W drugiej grupie znajdziemy chociażby zakup papierów wartościowych. To oznacza, że firma może wziąć kredyt inwestycyjny po to, aby wykupić obligacje. Ostatnia grupa to inwestycje w udziały i akcje firm.

Z perspektywy banku kredyty inwestycyjne dla firm dzielone są na takie kategorie jak: kredyty na wyposażenie, kredyty na restrukturyzację oraz kredyty na zakup lub budowę. Pierwsza i ostatnia forma pokrywają się z kredytami na cele materialne. Interesująco przedstawia się przy tym kredyt na restrukturyzację. Jest to forma finansowania przeznaczona na pokrycie kosztów związanych z przebudowywaniem struktury gospodarczej danej firmy (wykupy akcji etc.).

Sprawdź też: Jak znaleźć inwestora na rozkręcenie biznesu?

Kredyt inwestycyjny firma może spłacić na dwa sposoby. Z jednej strony mamy tzw. raty annuitetowe. Są to inaczej raty równe. W zależności od ustaleń z bankiem przedsiębiorstwo spłaca w takim przypadku raty o tej samej wysokości. Z racji specyfiki konstrukcji takich długoterminowych instrumentów jak kredyty inwestycyjne raty równe mają wyższą rzeczywistą stopę oprocentowania niż opcje z ratami malejącymi (w tym samym horyzoncie czasowym). Drugą formą są raty malejące, gdzie rata kapitałowa jest spłacana szybciej, a rata odsetkowa maleje z czasem.

Omówiony pokrótce instrument finansowy jest powszechnie stosowany przez firmy z racji swojej efektywności oraz relatywnej opłacalności.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam