Szanse na kredyt hipoteczny dla firm na ryczałcie

2014-01-16 17:07:00

Sposób rozliczania się z podatku jest kluczowym elementem decydującym o sposobie wyliczania dochodu firmy wnioskującej o kredyt. Jakie szanse na kredyt hipoteczny mają firmy będące na ryczałcie?

Banki wyliczają zdolność kredytową przedsiębiorstw, biorąc pod uwagę kilka zmiennych. Jedną z nich jest sposób rozliczania się z urzędem skarbowym. Firmy korzystające z książki przychodów i rozchodów są w lepszej sytuacji niż przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego.

Sposób rozliczania z urzędem skarbowym a zdolność kredytowa

Przedsiębiorca, który rozlicza się na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego, korzysta z pięciu stawek podatkowych, zależnych od rodzaju prowadzonej działalności. Wynoszą 3 proc., 5,5 proc., 8,5 proc., 17 proc. i 20 proc. W przypadku ryczałtu podatek płacony jest od przychodu. Podstawą wyliczania zdolności kredytowej przez banki jest natomiast dochód przedsiębiorstwa. Wierzyciel definiuje zarobki firm korzystających z ryczałtu jako pewien procent przychodu. Jedną z metod jego oszacowania jest określenie konkretnego procentu przychodu, stanowiącego dochód wliczany do zdolności kredytowej. Inną taktyką jest ustalenie zysków w zależności od skali, według której firma płaci podatek. Najczęściej banki ustalają dochód na 20-25 proc. przychodów firmy, co znacznie ogranicza ich zdolność kredytową.

Sprawdź też: Ile pożyczy z banku firma na ryczałcie?

Kredyty dla osób fizycznych

Przedsiębiorca rozliczający firmę na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego, starając się o kredyt na działalność firmy, będzie miał z reguły większe trudności z jego uzyskaniem niż w przypadku, gdy postanowi zaciągnąć kredyt hipoteczny jako osoba fizyczna. Bardziej restrykcyjne zasady obliczania ryzyka kredytowego, nałożone przez nadzór bankowy, przekładają się na konieczność udokumentowania wyższych zarobków.

Jak banki podchodzą do ryczałtu?

Większość banków akceptuje ryczałt jako formę pozyskiwania dochodu przy pożyczkach na cele prywatne. O ile otrzymanie mniejszej sumy nie jest trudne, uzyskanie długoterminowego kredytu hipotecznego, wymagającego od wnioskodawcy wysokiej zdolności kredytowej, bywa wyzwaniem. Właściciele firm na ryczałcie powinni dostosować wybór oferty kredytu do sposobu wyliczania dochodu na podstawie przychodu firmy.

Sprawdź też: Pożyczki społecznościowe także dla przedsiębiorców?

Z reguły łatwiej jest pozyskać kredyt hipoteczny osobom, których firmy płacą ryczałt korzystając ze stawki 17 proc. lub 20 proc. Banki wyceniają wówczas dochód przeważnie na 70 proc. przychodu. Właściciele firm, które płacą najniższe stawki podatku wynikające z ryczałtu ewidencjonowanego, powinny szukać ofert banków, zaliczających 25 proc. przychodu lub więcej jako dochód, co znacznie zwiększa zdolność kredytową, a zarazem szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam