Czy kredyt hipoteczny dla firm na oświadczenie jest osiągalny?

2014-01-28 22:08:00

Stworzenie biznesplanu inwestycji czy zgromadzenie dokumentów o dochodach to tylko część wielu wymagań stawianych przez banki przedsiębiorcom ubiegającym się o pożyczkę. Czy na rynku bankowym można skorzystać z kredytów hipotecznych dla firm udzielanych na podstawie oświadczenia?

Firmy starające się o dodatkowe pieniądze z banku muszą w tym celu przedstawić wiele dokumentów potwierdzających ich wiarygodność kredytową. Dopełnienie formalności jest czasochłonne, a więc wydłuża okres oczekiwania. Niemal we wszystkich bankach konieczne jest posiadanie dokumentów potwierdzających niezaleganie ze składkami do ZUS oraz opłacanie podatków w urzędzie skarbowym. Bez tych zaświadczeń szanse na kredyt hipoteczny z reguły maleją do zera.

Uproszczone procedury kredytowe w bankach

Uszczuplić nieco formalności, jakie czekają dopełnienia przez właściciela firmy, można np. poprzez skorzystanie z oferty kredytu, w przypadku którego bank nie wymaga przedstawiania przez przedsiębiorcę biznesplanu czy zaświadczeń majątkowych. Z taką ofertą mogą spotkać się osoby prowadzące własną działalność gospodarczą chociażby w Raiffeisen Polbanku. Kredyt dostępny jest dla klientów, którzy mają pozytywną historię w BIK oraz nie zalegają z opłatami na rzecz instytucji państwowych (zaświadczenia o niezaleganiu z płatnościami na rzecz ZUS i US będą niezbędne podczas składania wniosku kredytowego). Minimalny okres funkcjonowania przedsiębiorstwa musi wynosić przynajmniej 18 miesięcy. Firmom z krótszym, bo 3-miesięcznym, stażem kredyt pod hipotekę na korzystnych warunkach - i to na oświadczenie - zaproponuje natomiast Idea Bank. Pieniądze będą mogły jednak być wypłacone dopiero po udokumentowaniu braku zaległości wobec ZUS i US.

Pożyczki gotówkowe

Jeśli zależy nam na uzyskaniu dodatkowej gotówki bez zbędnych zaświadczeń, posiadając jednocześnie wymaganą zdolność kredytową, możemy skorzystać z tradycyjnej pożyczki gotówkowej na dowolny cel. Uzyskane w ten sposób pieniądze możemy przeznaczyć między innymi na zakup nieruchomości. Uproszczona procedura kredytowa zazwyczaj łączy się z mniej korzystnymi warunkami spłaty. Banki, zwiększając ryzyko kredytowe, ustalają wyższe marże oraz inne opłaty dodatkowe. Przekłada się to na wyższe koszty kredytu. Gdy firmie nie zależy na krótkim czasie oczekiwana na gotówkę, lepszym rozwiązaniem będzie jednak zebranie niezbędnych dokumentów.

 

Pozabankowe pożyczki hipoteczne

 

Finansowanie bez wnikliwego badania zdolności i wiarygodności kredytowej znacznie łatwiej otrzymać w firmach pozabankowych w ramach pożyczki hipotecznej. Prywatne instytucje często nie wymagają określonego czasu działania przedsiębiorstwa, a także zapewniają finansowanie bez konieczności przedstawiania zaświadczeń z ZUS oraz US. Zdarza się, że tego typu pożyczki mogą być udzielane na podstawie oświadczenia o dochodach, choć wymóg ustanowienia zabezpieczenia spłaty wierzytelności w formie hipoteki nastręcza pewne trudności - w tym zakresie koniecznych do dopełnienia formalności trudno uniknąć. Należy przy tym mieć świadomość, że koszty pożyczek hipotecznych w firmach pozabankowych są dużo wyższe od tych zaciąganych w bankach.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam