Dokumenty wymagane do kredytu dla firm

2014-05-30 18:41:00

Chcąc uzyskać kredyt na rozwój firmy, przedsiębiorcy muszą przedstawić szereg dokumentów. Których z nich będzie wymagał bank?

Kiedyś przedsiębiorcy nie mieli żadnych problemów z finansowaniem swoich firm, ponieważ banki chętnie udzielały im kredytów. Poza tym funkcjonowały też programy rządowe i unijne. Dawniej kredyt się dostawało, obecnie trzeba o niego walczyć. Kryzys spowodował zmiany. Wiele firm zbankrutowało, banki mierzyły się z kłopotami w celu odzyskania pieniędzy. Rząd natomiast wygasił programy i tylko projekty unijne oraz leasing utrzymały wiele firm na rynku. Tymczasem gdyby banki spróbowały zaufać przedsiębiorcom, decydując się choćby na udzielenie kredytów obrotowych, wiele podmiotów zachowałoby płynność finansową.

Kredyt obrotowy a kredyt inwestycyjny

Na szczęście kryzys powoli mija i banki również zaczynają bardziej otwierać się na finansowanie działalności gospodarczej. O kredyty jest teraz łatwiej, co nie oznacza, że zniwelowano wszystkie problemy właścicieli firm. Prościej uzyskać kredyt obrotowy, o kredyt inwestycyjny nadal jest bardzo trudno, chyba że inwestycje są już na tyle zaawansowane, że banki mają mniej obiekcji z udzieleniem kredytu. Wielu przedsiębiorców mimo to stara się o kredyty dla firm i dlatego powinni wiedzieć, jakich dokumentów banki będą od nich żądać. Wszystko zależy od sposobu rozliczania się firm przed fiskusem. Inne są wymagania banków w stosunku do ubiegających się o kredyty obrotowe,  inne w zakresie kredytów inwestycyjnych. Procedury bankowe udzielania tych kredytów różnią się.

Dokumenty wymagane podczas ubiegania się o kredyt

W przypadku osób fizycznych sytuacja jest o wiele prostsza, ponieważ nawet dostarczając dokumenty o dochodach, wystarczy wziąć w firmie zaświadczenie o wynagrodzeniu. Postępowanie komplikuje się przy udokumentowaniu dochodów firmy. Nie wystarczy dostarczyć do banku zaświadczenie z Urzędu Skarbowego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o braku zadłużeń. Z pewnością bank poprosi o wiele innych dokumentów, jak chociażby wskaźnik rotacji zapasów czy struktura zobowiązań i należności, co przyspieszy analizę sytuacji finansowej danego podmiotu gospodarczego.

Trzeba być przygotowanym na przekazanie do banku zaświadczenia o wpisie do ewidencji, zaświadczenia o nadaniu Numeru Identyfikacji Podatkowej, zaświadczenia o nadaniu numeru REGON oraz, jeżeli firma jest spółką, zaświadczenia KRS, umowy i statutu spółki. Ponadto przedsiębiorcy są zobowiązani do okazania wszelkich innych dokumentów, o które poprosi kredytodawca. Warto, aby firma skorzystała z pomocy doradców finansowych, którzy wszystko wyjaśnią starającym się o kredyt przedsiębiorcom i dopasują kredyt do możliwości finansowych firm.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam