Analizujemy kredyty dla firm działających od 6 miesięcy

2014-04-30 16:03:00

Kredyty firmowe zwykle dostępne są dla przedsiębiorstw działających od co najmniej roku. A z jakich ofert mogą korzystać firmy funkcjonujące dopiero od 6 miesięcy?

Przedsiębiorcy decydujący się na założenie własnej działalności gospodarczej często nie wiedzą, jak trudny jest początek prowadzenia własnego biznesu i początkowe finansowanie działalności gospodarczej. Jeżeli taki przedsiębiorca nie ma finansowania zewnętrznego ani własnej gotówki, najczęściej musi zwijać swój interes – a problem rozwiązałby na przykład kredyt dla firm działających od co najmniej 6 miesięcy.

Bardzo ważna w prowadzeniu działalności gospodarczej jest kreatywność i opracowanie szczegółowego planu biznesowego. Osoby zaczynające przygodę z własną firmą mogą starać się o kredyty bankowe, ale banki biorą najczęściej pod uwagę tylko te firmy, które od co najmniej 6–12 miesięcy funkcjonują na rynku. Jeżeli osoby pragnące założyć swój własny biznes chcą zacząć od kredytów, mogą ich nie uzyskać, gdyż banki dość niechętnie takim osobom udzielają kredytów. Poza tym rozpoczynanie biznesu bez własnej gotówki to nie jest dobry pomysł. Zazwyczaj na rynku utrzymują się tylko najbardziej kreatywni: ci, którzy potrafią zadbać o finanse firmy. Najpierw trzeba zaistnieć na rynku i nie dać się usunąć konkurencji co najmniej przez pół roku, później można już liczyć na kredyty bankowe dla początkujących firm.

Jak starać się o kredyty na start, jakie warunki należy przy tym spełnić, w jakich bankach najlepiej składać dokumenty i jakie to są dokumenty? Aby się tego dowiedzieć, warto skorzystać z porównywarki kredytowej. Warto zwrócić uwagę na przykład na ofertę Raiffeisen Polbanku, który proponuje młodym przedsiębiorcom linię kredytową w rachunku bieżącym – zabezpieczoną (dla wolnych zawodów). Przedsiębiorca spełniający wszystkie warunki bankowe może starać się o kredyt nawet do wysokości 500 tys. zł, ale musi być przygotowany na marżę w wysokości 2 proc. oraz prowizję – 0,5 proc. Wymagane jest też zabezpieczenie kredytu. Plusem tej oferty jest duża elastyczność i dostęp do środków finansowych, minimalny okres prowadzenia firmy, który wynosi jedynie 6 miesięcy, oraz wysokie LTV, które dochodzi do 85 proc. Po szczegóły oferty najlepiej udać się do oddziału banku, można też wejść na stronę internetową Raiffeisen Polbanku.

Niewątpliwie warto też sprawdzić ofertę Pożyczki dla Przedsiębiorców – w wariancie 1 w ING Banku Śląskim. W tym przypadku bank nie pobiera prowizji, ale marża jest dość wysoka i wynosi od 3,5 proc. do nawet 8 proc. Maksymalna kwota kredytu to 50 tys. zł. Co ważne, bank nie żąda żadnych zabezpieczeń, chyba że firma funkcjonuje poniżej roku. Natomiast Pożyczka dla Przedsiębiorców – wariant 2 jako maksymalną kwotę przewiduje 1,2 mln zł, a minimalną - 50 tys. zł.  Pieniądze z tej pożyczki mogą być przeznaczone na dowolny cel. 

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam