Twoja firma działa od 6 miesięcy? Możesz już wziąć kredyt!

2014-09-18 15:19:17

Jeśli prowadzimy firmę przez 6 miesięcy, w którym banku mamy szansę na pozyskanie kredytu?

Uzyskanie kredytu przez przedsiębiorcę, który dopiero rozpoczyna działalność lub działa na rynku gospodarczym krócej niż rok, nie jest łatwe, ale nie niemożliwe. Nie wszystkie banki posiadają kredyty kierowane dla firm na start. Ogólnie można przyjąć, że im dłużej firma działa w biznesie, tym łatwiej jest jej pozyskać kredyt. Natomiast zasadniczo przyjmuje się, że im wyższa kwota kredytu, tym trudniej jest go uzyskać, więc suma, o którą wnioskuje przedsiębiorca prowadzący firmę przez okres pół roku, nie jest bez znaczenia.

Podstawowym powodem braku rozbudowanej oferty kredytów kierowanych przez banki do firm działających powyżej pół roku, jest duże ryzyko, które wiąże się z udzieleniem takiego kredytu. Z tego powodu kredyty nawet dla młodych firm dotyczą przede wszystkim niewielkich kwot. W wielu bankach nawet firmy mające powyżej jednego roku stażu na rynku nie mają szans na uzyskanie kredytu wysokokwotowego.

Kredyt dla firmy bez stażu

Na największe szanse na kredyt początkujący przedsiębiorcy mają w bankach dedykowanych obsłudze firm, takich jak Idea Bank czy FM Bank. Idea Bank posiada m.in. kredyt obrotowy kierowany do firm z 3 mies. stażem na rynku. Bank zapewnia kredyt do 1,5 mln zł bez konieczności przedstawiania zaświadczeń z ZUS czy US. Idea Bank oferuje negocjowane warunki dotyczące oprocentowania nominalnego. Negocjowane warunki dla firm działających minimum 3 mies. dotyczą również oferty „pożyczka bezzwrotna”. Firma może w ramach oferty pozyskać do 25 tys. zł bez konieczności przedstawiania zaświadczeń z ZUS i US. Kredyty dla nie mających na rynku stażu, nowych firm oferują również mBank, Multibank, Pekao i PKO BP.

Kredyt dla firm z 6 miesięcznym stażem

Na najwyższe kredyty dla firm działających na rynku przynajmniej przez 6 mies. mogą liczyć przedsiębiorcy m.in. w Idea Banku. Jeszcze większe szanse na uzyskanie kredytu mają firmy działające na rynku od pół roku do roku. Takie firmy mogą liczyć na kredyty liczone nie w setkach tysięcy, ale w milionach złotych. Posiadając zabezpieczenie kredytu jedną z najkorzystniejszych ofert linii kredytowej zapewnia Raiffeisen Polbank w ofercie „Linia kredytowa w rachunku bieżącym – zabezpieczona”. Kredyt pozwala na uzyskanie maksymalnie 500 tys. zł przy oprocentowaniu nominalnym 4,48 proc. Marża wynosi 2 proc. Raiffeisen Polbank posiada również ofertę dla wolnych zawodów „Linia kredytowa zabezpieczona gwarancją de minimis BGK- wolne zawody” kierowaną do firm działających minimum 6 mies.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam