Na czym polega konsolidacja kredytów?

2014-08-11 17:42:21

Masz wiele rat? Konsolidacja kredytów jest dla Ciebie jedynym rozwiązaniem.

Kredyty konsolidacyjne cieszą się wśród naszych rodaków rosnącą popularnością. Niestety, mimo polepszenia koniunktury, ożywienia gospodarczego i ogólnych przesłanek do tego, aby mówić, że kryzys gospodarczy mamy już za sobą, nasze społeczeństwo nadal jest zadłużone i popada w coraz większe tarapaty finansowe. Na taką sytuację ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim zbyt niskie dochody, które uniemożliwiają odłożenie oszczędności, a co za tym idzie – często konieczność zaciągania nowych zobowiązań finansowych (np. na zakup droższego sprzętu AGD, RTV lub samochodu).

Wielu Polaków popada w „pętlę finansową”, próbując spłacać jeden kredyt przez zaciągnięcie następnego. Dobrym sposobem na wybrnięcie z tej nieciekawej sytuacji finansowej może być kredyt konsolidacyjny. Jest on przeznaczony dla osób, które posiadają kilka zobowiązań finansowych w różnych bankach. Tego typu kredyty nie są nowością na polskim rynku finansowym. 

Zobowiązania wobec instytucji finansowych mogą być różnego rodzaju – począwszy od zwykłych kredytów konsumpcyjnych, poprzez kredyty samochodowe, a skończywszy na hipotecznych. Głównym zadaniem kredytu konsolidacyjnego jest wcześniejsza spłata wszystkich zobowiązań. Poprzez konsolidację dokonuje się jednocześnie zamiany wszystkich dotychczasowych zobowiązań w jeden kredyt z mniejszą ratą, rozciągnięty na większą liczbę lat. Niestety, wiąże się to ze zwiększeniem kosztów obsługi pożyczki.

Klient, który decyduje się na kredyt konsolidacyjny, dostaje nową umowę, oraz formularz, który daje mu możliwość rezygnacji z usługi w terminie 14 dni od podpisania dokumentu. Zależnie od banku i konkretnej oferty, klient, oprócz spłaty zaciągniętych zobowiązań, może otrzymać również środki pieniężne do przeznaczenia na dowolnie wybrany przez siebie cel.

Kredyt konsolidacyjny, tak jak i większość umów zawieranych z bankami, wymaga spełnienia rozmaitych formalności. Najważniejszą z nich jest zabezpieczenie kredytu, którym najczęściej jest nieruchomość. Oczywiście, nie jest to regułą, istnieją bowiem kredyty konsolidacyjne bez zabezpieczenia na nieruchomości. Są one jednak udzielane na mniejszą liczbę lat i na znacznie niższą kwotę.

Przed podjęciem decyzji o zawarciu umowy na kredyt konsolidacyjny warto bardzo poważnie się zastanowić. Choć nasze zobowiązanie będzie niższe, to na skutek tego, że będzie rozłożone na dłuższy okres czasu, w ogólnym rozrachunku zapłacimy więcej. Niewątpliwie jednak jedna mniejsza rata jest o wiele łatwiejsza do zapłacenia niż kilka rat miesięcznych. 

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam