Kiedy konsolidacja kredytów jest opłacalna?

2014-08-08 10:19:31

Konsolidacja kredytów, czyli połączenie kilku pożyczek bankowych w jedną, wiąże się zwykle z wydłużeniem okresu kredytowania oraz zmniejszeniem wysokości comiesięcznie spłacanej raty. Kiedy konsolidacja się opłaca?

Kredytobiorcy mają coraz więcej kłopotów ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Pomimo informacji na temat spadku bezrobocia oraz lepszych zarobków w naszym kraju, wiele osób nadal pozostaje bez pracy oraz środków na spłatę długów. Instytucje starają się iść na rękę swoim klientom, oferując im na przykład wakacje kredytowe, ale dla osób zmagających się z problemem ze spłatą kilku produktów finansowych jednocześnie nie jest to wyjście z trudnej sytuacji. Innym rozwiązaniem jest konsolidacja kredytów, ale czy zawsze taka decyzja zawsze popłaca?

Decydując się na kredyt konsolidacyjny, należy zestawić ze sobą co najmniej kilka ofert różnych banków. Warto pamiętać, że każdy kredyt, również konsolidacyjny, należy dopasować do własnych potrzeb oraz sytuacji finansowej. Nie jest to łatwe, dlatego przy kredytach hipotecznych najlepiej skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Nie należy zapominać, że kredyt hipoteczny spłacany jest nawet przez kilka czy kilkanaście lat i zazwyczaj wiąże się z prowizją, która i tak wcześniej była opłacona przy zaciąganiu kredytu, które teraz chcemy spłacić innym - koszty więc się dwoją za korzystanie z tej samej gotówki.

Podsumowując, konsolidacja kredytów może się okazać opłacalna, jeżeli kredytobiorca nie jest w stanie uregulować zobowiązań w inny sposób. Dzięki konsolidacji zadłużony pozbywa się kłopotów związanych ze spłatą kilku zobowiązań, płacąc jedną, zazwyczaj niższą niż suma dotychczasowych, ratę. Warto jednak pamiętać, że konsolidacja wiążę się ze zwiększeniem całościowej kwoty do oddania, a zazwyczaj warunkiem koniecznym do konsolidacji jest ustanowienie zabezpieczenia (np. wykupienie ubezpieczenia, które przecież też kosztuje) otrzymywanego wsparcia finansowego.

 

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam