Czy kredyt konsolidacyjny to dobry pomysł?

2014-05-27 10:22:00

Kredyt konsolidacyjny bywa jedynym sposobem na pozbycie się kłopotów związanych ze spłatą kredytów. Czy rzeczywiście jest to dobry pomysł na rozwiązanie problemów finansowych?

Każdy kredyt ma to do siebie, że należy go spłacić – i to z należnymi odsetkami. Niestety, często jest to proces długoterminowy. Nierzadko też kredytobiorcy mają do spłacenia więcej niż jeden kredyt, a spłata zaczyna ich finansowo przerastać. Co w takiej sytuacji mogą zrobić? Z pewnością nie chować głowy w piasek. Z bankami należy rozmawiać, próbować się porozumieć lub (o ile jest to możliwe) postarać się o kredyt konsolidacyjny. Nie każdy może starać się o ten kredyt. Jeżeli ktoś nie ma odpowiednich zabezpieczeń oraz nie jest dla banku wiarygodnym klientem, konsolidacja kredytu nie wchodzi w rachubę. Nie jest też takie pewne, czy kredyt konsolidacyjny to opłacalna inwestycja. Co to jest kredyt konsolidacyjny? Na jakich zasadach działa?

Kredyt konsolidacyjny, konsolidacja kredytów – nazwa jest najmniej ważna, ponieważ chodzi o to samo: o zamianę kilku kredytów na jeden i o jedną ratę kredytu, która często może wynosić mniej niż raty wcześniejszych kredytów. Najczęściej kredyt konsolidacyjny może być kredytem zabezpieczonym hipoteką, a więc kredytem długoterminowym z dość niskim oprocentowaniem. Rata takiego kredytu może być stosunkowo niska. Taki kredyt jednakże jest drogą inwestycją. Jeśli nie mamy do zastawienia konkretnej nieruchomości, możemy starać się o standardową konsolidację. Jeżeli chodzi o koszty – może być tańszy niż standardowy kredyt gotówkowy.

Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, powinniśmy zadać sobie pytanie, czy konsolidacja kredytów się opłaca. Trudno o jednoznaczną odpowiedź, tym bardziej że do problemu należy podchodzić indywidualnie. Z pewnością są to dodatkowe niemałe koszty, które wiążą się z wydłużeniem okresu spłaty. Generalnie więcej zwrócimy bankowi, w którym wzięliśmy kredyt konsolidacyjny, niż wszystkim poprzednim bankom razem wziętym. Konsolidacja kredytu może być jednak dla wielu osób ostatnią deską ratunku. Jeśli trafimy do Biura Informacji Kredytowej z negatywną opinią, możemy przez wiele lat nie dostać żadnego kredytu bankowego, ponieważ takie są procedury bankowe.

W jakich bankach najlepiej starać się o kredyty konsolidacyjne? W maju najkorzystniejsze znajdują się w takich bankach jak Meritum Bank (kredyt konsolidacyjny Pożyczka Zabezpieczona – oferta promocyjna), BOŚ czy BGŻ.

Emilia Kasińska