Jak poradzić sobie z trudnym kredytem gotówkowym?

2014-12-05 10:26:59

Problem ze spłatą kredytu gotówkowego może się przytrafić każdemu. Trudno przewidzieć przyszłość i okoliczności, w jakich przyjdzie nam regulować zobowiązanie za lat kilka. Ważne jednak, żeby nie tracić głowy, gdy nadejdą trudniejsze czasy. Comperia.pl podpowiada, jak poradzić sobie z problemami w spłacie kredytów.

Niestety, niejeden Polak ma problem ze spłacaniem swoich długów. Jak pokazują statystyki, największy kłopot jest ze spłacaniem niewielkich pożyczek.

Nie uciekaj przed kłopotami!

Problem z regulowaniem swoich zobowiązań może się przydarzyć każdemu. Nagła starta pracy, kosztowna choroba, nieprzewidziane wydatki. To wszystko może wpłynąć na naszą zdolność do spłacania swoich długów. Jeśli już nastąpi taka sytuacja, nie wolno uciekać przed problemami i udawać, że nic się nie dzieje. Najważniejsze, żeby reagować szybko. Lepiej spróbować się porozumieć z bankiem, niż oczekiwać, że problem sam się rozwiąże. Instytucji finansowej zależy przecież, żeby odzyskać pieniądze.

Spróbuj zrestrukturyzować zadłużenie

Zamiast skazywać się na karne odsetki od nieterminowo zapłaconej raty albo ryzykować, że kolejnej raty kredytu gotówkowego już w ogóle nie zapłacimy, lepiej porozmawiać z bankiem i spróbować renegocjować warunki umowy.

Oczywiście sposób działania będzie zależał od tego, jakie mamy problemy i jak długo możemy się z nimi borykać. Banki często skłonne są zrobić ustępstwa wobec kredytobiorcy w kłopotach, by miał szanse wyjść na prostą i mógł dalej spłacać zobowiązanie. Instytucja finansowa może przyznać nam prawo do odroczenia raty, możemy uzyskać karencję na spłatę części kapitałowej, regulując tylko odsetki. Oczywiści, nie możemy tu liczyć na ulgę w spłacie przez dłuższy czas, a jedynie maksymalnie przez 3 miesiące. To może jednak wystarczyć, by rozwiązać swoje problemy.

Możemy również spróbować renegocjować umowę z bankiem, by obniżyć miesięczne zobowiązanie, wydłużając okres spłaty kredytu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że takie wydłużenie czasu kredytowania przyczyni się do wzrostu łącznych kosztów kredytu. W tym wypadku należy dobrze się zastanowić, co jest korzystniejsze w naszej sytuacji finansowej.

A może konsolidacja?

Gdy posiadamy kilka kredytów, możemy zdecydować się na ich konsolidację w jedno zobowiązanie. To pozwala czasami znacznie zmniejszyć miesięczne raty. Niestety, nie obędzie się tu bez kosztów. Mniejsza rata miesięczna to dłuższy okres spłaty zadłużenia, czyli drożej pożyczone pieniądze. Zapłacimy większe odsetki, ale z drugiej strony być może będzie to jedyny sposób, by nie wpaść w poważniejsze kłopoty.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam