Porównuj nie tylko oprocentowanie!

2014-03-31 11:04:00

Podczas wybierania tego najtańszego kredytu gotówkowego spośród ofert różnych banków zwracać uwagę powinniśmy nie tylko na oprocentowanie. Prowizja, koszt ubezpieczenia - sprawdź, co jeszcze się liczy w ocenie jakości danej propozycji.

Wśród konsumentów pokutuje przeświadczenie, że jeśli chodzi o kredyty, to najważniejszym wyznacznikiem ich atrakcyjności pod względem kosztów jest oprocentowanie. Nie da się ukryć, że jest to parametr istotny, ponieważ mówi nam, jaką wysokość odsetek będziemy musieli spłacić, decydując się na określoną pożyczkę. Zbyt wiele osób jednak skupia swoją uwagę na samym oprocentowaniu, zapominając o innych istotnych elementach, jakimi są: prowizja, opłaty manipulacyjne oraz składki ubezpieczeniowe. Te wszystkie koszty najczęściej towarzyszą każdej, a przynajmniej większości ofert kredytowych, jednak uwaga skupiona na stopie procentowej nie pozwala nam ich zauważyć zawczasu, co później kończy się rozczarowaniem.

Kredyt jako instrument finansowy wiąże się z licznymi opłatami. Zacznijmy od samej marż. Jest ona naliczana do zmiennej stopy procentowej - zwykle wskaźnika WIBOR, tworząc razem stopę oprocentowania nominalnego. Wysokość marży jest zależna od banku, ale suma jej i stawki zmiennej nie może przekroczyć poziomu czterokrotnej stopy kredytu lombardowego NBP - obecnie 16 procent w skali roku.

Na marży nie kończą się jednak potencjalne opłaty związane z kredytem. Do nich należy doliczyć wszelkiego rodzaju prowizje oraz opłatę związaną z rozpatrzeniem samego wniosku, która pobierana jest nawet, jeśli zostanie on odrzucony z wynikiem negatywnym. Potencjalna mnogość tego typu opłat jest dość znaczna. Warto w tym miejscu wspomnieć także o opłatach za przelanie kwoty kredytu na konto w innym banku, która często jest procentowo naliczana od przesyłanej sumy.

W niektórych kredytach pojawia się także konieczność uregulowania składki ubezpieczeniowej. Może ona być opłatą jednorazową lub dodatkowym kosztem wchodzącym w skład rat kredytowych.

Podsumowując, koszt kredytu to nie tylko oprocentowanie. Warto zwrócić uwagę na wszystkie wyżej wymienione komponenty, ponieważ mają one równie istotne znaczenie dla ostatecznego kosztu kredytowania jak samo oprocentowanie. Rada dla wszystkich przyszłych kredytobiorców jest więc taka, żeby porównując oferty różnych pożyczek zaglądali również do ich szczegółowych warunków. Taka wiedza na pewno będzie dla nas przydatna i pozwolić oszczędzić sobie przykrości podczas doczytywania umowy w domu, już po jej zawarciu.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam