Jak przygotować się do wniosku o kredyt gotówkowy na oświadczenie?

2014-05-28 15:20:00

Starając się o kredyt gotówkowy na oświadczenie, należy posiadać określoną zdolność kredytową oraz pozytywną historię kredytową w BIK. To dwa podstawowe warunki, ale nie jedyne.

Zdolność kredytowa to również określone dochody, które należy w banku udokumentować. Są też banki, które udzielają kredytów na oświadczenia. Do kogo skierowane są takie oferty? Przede wszystkim do zatrudnionych na umowy o pracę i umowy śmieciowe, a także do osób, które chcą dostać kredyt bez zbędnych procedur i dostarczania stosu dokumentów, oraz do tych, którzy mają problemy z dostarczeniem zaświadczeń o dochodach. Nie oznacza to jednak, że banki nie zbadają zdolności kredytowej tych osób.

Sprawdź też: Pożyczka na oświadczenie - czy można skłamać o zatrudnieniu?

Starający się o kredyty na oświadczenie nie uzyskają raczej kredytu ponad 20 tys. złotych, a termin spłaty może sięgać nawet do 8 lat. Trzeba wiedzieć, jakie należy dostarczyć dokumenty. A są to: dowód osobisty, formularz zgłoszeniowy i oświadczenie o dochodach. Jaki jest proces realizacji takiej operacji finansowej? Najlepiej sięgać po takie kredyty przez Internet, choć zależy to też od tego, czy bank ma taką ofertę. Wniosek składamy przez aplikację internetową, przez Internet również otrzymujemy decyzję. Cały proces weryfikacji wniosku trwa zaledwie kilka minut. Produkt ten skierowany jest przede wszystkim do osób, które nie mają czasu stać w kolejkach bankowych. Wnioski online są przygotowane tak, by były jak najłatwiejsze w obsłudze. Najczęściej należy wpisać tylko NIP, PESEL, serię i numer dowodu osobistego, a także wysokość posiadanego dochodu. Klient otrzymuje online decyzję i sam wskazuje kwotę, jaką jest zainteresowany, oraz okres spłaty. Jeżeli starający się o kredyt podejmuje decyzję o zaciągnięciu kredytu online na oświadczenie, nie musi do banku przyjeżdżać. To doradca przyjedzie do niego z dokumentami niezbędnymi do podpisania.

Comperia.pl potwierdza, że kredyty na oświadczenie można jeszcze w bankach pozyskać, ale to już nie ten czas co przed kryzysem. Banki oraz KNF znacznie zaostrzyły procedury kredytowe. Nawet jeżeli złożymy oświadczenie o naszych dochodach, to i tak banki sprawdzą, czy uzyskujemy dochody, o których piszemy w swoich oświadczeniach. Żaden bank nie udzieli kredytu, jeśli ma powody przypuszczać, że kandydat na kredytobiorcę nie będzie w stanie spłacić swojego zadłużenia.

Sprawdź też: Kredyt na oświadczenie czy na wyciąg - co opłaca się bardziej?

Kredyty tego typu są zazwyczaj droższymi kredytami od standardowych, ponieważ banki nie mają tyle czasu, aby dokładnie sprawdzić starających się o nie. Ich ryzyko jest wyższe niż zwykle, zatem wyższe są także koszty kredytu. Zaciągniecie pożyczki na oświadczenie w firmach pozabankowych wiąże się z tym, że firmy te raczej nie sprawdzają, czy pożyczkobiorcy są zatrudnieni i czy mają stałe dochody. Ważne są tam jedynie dokumenty potwierdzające tożsamość starających się o pożyczkę.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam