Specjalne kredyty gotówkowe dla wolnych zawodów

2014-01-22 17:10:00

Architekci, księgowi, adwokaci, biegli rewidenci czy lekarze mają duże szanse na tańszy kredyt. Coraz więcej banków dysponuje specjalnymi pożyczkami dla przedstawicieli wolnych zawodów. Dowiedzmy się, na czym polegają uprzywilejowane warunki kredytowania dla tej grupy klientów.

Główny Urząd Statystyczny pod koniec 2013 r. opublikował listę wolnych zawodów wykonywanych przez Polaków. Okazuje się, że liczba mikrofirm o tym charakterze to aż 150 tys. działalności gospodarczych, co stanowi 10 proc. sektora małych i średnich firm. Przedstawiciele wolnych zawodów to ludzie ambitni oraz przedsiębiorczy, o niemałych dochodach i dużej zdolności kredytowej. Nie ma się co dziwić, że banki postawiły sobie za cel pozyskanie jak największej liczby osób z grupy wolnych zawodów do grona kredytobiorców. 

Sprawdź też: O leasingu dla lekarzy

Sprawdźmy, co wolnym zawodom zaoferują banki, przyglądając się konkretnym produktom finansowym proponowanym przez poszczególne instytucje.

Getin Bank

Przedstawiciele wolnych zawodów mogą ubiegać się o preferencyjne finansowanie między innymi w Getin Banku. Maksymalna kwota kredytu dla tego typu klientów to aż 300 tys. zł. Cel kredytowania nie musi być związany z działalnością gospodarczą, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać go na rozwój firmy.  Wolne zawody nie są zobowiązane do przedkładania wierzycielowi zaświadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędu Skarbowego. Uprzywilejowanym klientom bank oferuje uproszczoną procedurę przyznawania kredytu - brak opłat za rozpatrzenie wniosku o pożyczkę oraz wydanie decyzji kredytowej w ciągu doby. 

Bank Pocztowy

Kolejnym bankiem dysponującym specjalną ofertą dla wolnych zawodów jest Bank Pocztowy. W styczniu bieżącego roku instytucja zdecydowała się na wdrożenie produktu z uproszczoną procedurą przyznania dodatkowych pieniędzy lekarzom, architektom, radcom prawnym czy księgowym. Oprocentowanie omawianego kredytu gotówkowego wynosi 9,99 proc. w skali roku. To zdecydowanie mniej, niż przewiduje standardowa oferta. Maksymalny okres kredytowania to 150 miesięcy. Wolne zawody mogą otrzymać w Banku Pocztowym kwoty rzędu 150 tys. zł. Przy pożyczkach w wysokości 17-krotności dochodów netto klienci nie mają obowiązku dodatkowego zabezpieczenia kredytu.

Sprawdź też: Marża, prowizja, oprocentowanie - jak wybrać najlepszy kredyt?

Oprócz banków wskazanych oferty kredytów na specjalnych warunkach dla przedstawicieli wolnych zawodów w swojej ofercie produktowej posiada większość banków. Z reguły podstawowymi plusami tego typu pożyczek są mniejsze wymagania związane z koniecznością dokumentowania dochodów, a często także korzystniejsze oprocentowanie w stosunku do ofert standardowych.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam