Młodym osobom trudniej o kredyt gotówkowy

2014-03-31 14:15:00

Kredyt gotówkowy pozwala na sfinansowanie wielu planów, które musielibyśmy odłożyć, gdybyśmy musieli z ich realizacją poczekać do czasu samodzielnego zgromadzenia na ten cel własnych środków. Czy mogą jednak na kredyty bankowe liczyć również młode osoby?

Jeśli możesz poszczycić się pozytywną historią kredytową, odpowiednim stażem pracy i zarobkami na przyzwoitym poziomie, to bank nie powinien stawiać przed Tobą trudności w związku z planami skorzystania z kredytu gotówkowego na dowolny cel. Klienci mający pozytywną historię w BIK oraz pożądaną zdolność kredytową nie skarżą się zwykle na problemy z uzyskaniem pożyczek i kredytów. Aby mieć jednak dłuższą historię kredytową, która ma duży wpływ na ostateczną decyzję kredytową banku, trzeba mieć trochę lat na karku - wszak najczęściej spłata kredytu zajmuje od 1 do 3 lat. Tutaj dochodzimy do problemu, jakim jest uzyskanie kredytu bankowego przez młodą osobę.

Na wstępie należy zaznaczyć, że banki nie wzbraniają się przed przyznawaniem kredytów gotówkowych dla młodych wnioskodawców. Mogą oni liczyć na pożyczki, ale na pewno ich uzyskanie będzie dla młodych Polaków nieco trudniejsze do zrealizowania niż byłoby w przypadku, gdyby sięgała po nie osoba chociażby po 25. roku życia. Banki nie stosują co prawda dyskryminacji według wieku, trzeba jednak pamiętać, że młoda osoba to dla banku większe ryzyko kredytowe. Skąd to się bierze? Po pierwsze, dla banków młode osoby są mniej wiarygodne finansowo - zwykle nie mają jeszcze stałej pracy, do tego często pracują na tzw. umowach śmieciowych. Co za tym idzie prawdopodobieństwo, że nie spłacą one długu - lub będą miały problemy w jego terminowym regulowaniu - wzrasta.

Zazwyczaj takie osoby często zmieniają pracę i są bardziej skłonne do podejmowania ryzyka. Z perspektywy banku nie jest to dobra informacja, ponieważ jego pewność, że kredyt zostanie spłacony na czas maleje. Po drugie, młode osoby nie mają zazwyczaj założonych własnych rodzin. Kredytobiorca z rodziną (włącznie z dziećmi) to - jak pokazują wszelkie statystyki - najbardziej stabilny klient, któremu będzie zależeć w pierwszym rzędzie, aby spłacić wszystkie należności. Singiel nie ma takich zobowiązań i dlatego również na tym polu wypada gorzej.

Zwróciliśmy uwagę na negatywne czynniki przemawiające za tym, że młodej osobie będzie trudniej dostać kredyt gotówkowy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie jest to niemożliwe. Choć młodzi ludzie to dla banku większe ryzyko kredytowe, to jeśli spełniają oni wymagania stricte finansowe (odpowiednie zarobki, brak długów, umowa o pracę), to wzięcie kredytu gotówkowego nie powinno przedstawiać problemu. W najgorszym wypadku będą proszeni o przedstawienie poręczyciela. Oczywiście trzeba uwzględnić wysokość takiego kredytu. Z pewnością bank będzie bardziej skory pożyczyć nam na początek niższą kwotę, aby sprawdzić naszą wiarygodność. Jeśli wykażemy się solidnością w spłatach, to w przyszłości będziemy mogli liczyć na wyższy kredyt gotówkowy.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam