Kredyty gotówkowe - podpowiadamy, jaki bank wybrać

2014-11-12 08:31:28

Bez względu na to, czy kupujemy na kredyt telewizor, czy samochód, ważne jest, ile to będzie nas kosztowało. Comperia.pl podpowiada, na co zwracać uwagę przy pożyczkach i jaki bank wybrać.

Bez względu na to, ile pożyczamy w banku, musimy liczyć się z kosztami i opłatami. W każdym przypadku dobrze jest przy tym kierować się pewnymi zasadami, które odnoszą się do wszystkich bankowych ofert kredytowych.

Na pewno ważne jest, żeby nie ograniczyć się tylko do jednej propozycji pożyczkowej, ale przejrzeć więcej ofert i porównać ich parametry. Bardzo pomocne przy tym są różnego rodzaju porównywarki kredytów, takie jak Comperia.pl.

Jeśli posiadamy dobrą historię kredytową i stabilne źródło dochodu, warto wybrać jedną z ofert banków, zamiast propozycji firm pożyczkowych. Tak zdobyte pieniądze będą na pewno tańsze.

Gdy analizujemy ofertę kredytową, warto zwrócić uwagę, ile dany bank pobiera prowizji i czy wystąpi opłata za przygotowanie wniosku, czy będziemy musieli ponieść koszt ubezpieczenia (a może zostanie zaproponowane ubezpieczenie w promocyjnej cenie). Warto zwracać uwagę na rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO), która wiele nam powie o pozostałych kosztach. Im niższe RRSO, tym niższe koszty. Niektóre banki rezygnują np. z prowizji i ubezpieczenia, albo stosują obniżone oprocentowanie nominalne, kosztem zwiększenia innych opłat. Oczywiście, wszystkie te opłaty i koszty mają wpływ na wielkość raty, jaką będziemy płacili co miesiąc, a w konsekwencji, także na to, ile więcej będziemy musieli oddać instytucji finansowej.

Jeśli zależy nam na niższych kosztach całkowitych, powinniśmy wybrać kredyt na krótszy okres. Co prawda, miesięcznie zapłacimy wyższą ratę, ale w sumie oddamy bankowi mniej, niż przy dłuższym okresie kredytowania. Oczywiście, musimy wziąć  pod uwagę nasze możliwości finansowe i to, czy rata nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla naszego budżetu domowego.

Analiza ofert musi wziąć pod uwagę wszystkie czynniki. Czasami banki oferują niższe koszty albo niższe oprocentowanie, ale za to wymagają skorzystania z dodatkowych produktów, jak np. konto lub karta kredytowa, które mogą wiązać się z kolejnymi kosztami.

Warto dokonać wstępnej analizy za pomocą porównywarek kredytów i na tej podstawie wytypować banki, do których udamy się osobiście. Trzeba wiedzieć, że instytucje finansowe podchodzą do każdego klienta indywidualnie i ostateczna propozycja kredytowa zależeć będzie od wielu czynników, takich jak zdolność kredytowa, historia kredytowa czy ustanowione zabezpieczenie spłaty długu.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam