Konto bankowe może pomóc w uzyskaniu kredytu

2014-04-24 17:32:00

Jak zdobyć tańszy kredyt gotówkowy i to przy ograniczeniu formalności do minimum? Wystarczy posiadać w danym banku konto osobiste.

Uzyskanie kredytu gotówkowego wiąże się z koniecznością sprostania wielu wymogom stawianym przez bank. Wnioskodawca musi wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową oraz pozytywną historią kredytową. Tylko w takiej sytuacji banki są gotowe podejmować z klientem rozmowy na temat pożyczki. Oczywiście zdolność kredytowa to podstawa, niemniej jednak należy pamiętać o tym, że nie tylko ten czynnik jest ma wpływ na decyzję kredytową banku.

Często słyszy się o tym, jakoby posiadanie konta w danym banku pozytywnie wpływało na rozpatrywanie naszego wniosku przez tę instytucje. Czy takie stwierdzenie jest zgodne z prawdą? Okazuje się, że w wielu sytuacjach tak rzeczywiście jest. Dlaczego rachunek osobisty w kredytodawcy gwarantuje w większości przypadków takie przywileje? Bankom zależy przede wszystkim na wysokiej wiarygodności kredytobiorcy. Jeśli przychodzi do nich nieznana osoba po pożyczkę, automatycznie zwiększają one swoją czujność i muszą zaangażować większe zasoby, aby zweryfikować wiarygodność i solidność takiego klienta. W przypadku klientów, którzy posiadają już konto w danym banku, sytuacja przedstawia się zgoła inaczej. Tutaj bank ma stały dostęp do informacji o ich sytuacji finansowej (oszczędnościach, miesięcznych wydatkach, a przede wszystkim przychodach). Będąc w posiadaniu takich informacji, może szybciej i pewniej ocenić sytuację finansową klienta.

Konto bankowe odgrywa duże znaczenie podczas wnioskowania o kredyt również z innego względu. Banki, decydując się na pożyczenie pieniędzy stałemu klientowi, starają się niejako zamknąć całość procesów związanych z kredytem we własnym zakresie, w obrębie jednej instytucji. W ten sposób rośnie również przywiązanie konsumenta czy firmy do danego banku, co będzie generowało dodatkowe przychody, gdy obecny kredytodawca zdecyduje się skorzystać z usług banku także w późniejszym czasie.

Jeśli więc jako klient zechcemy wziąć kredyt w danym banku, to warto najpierw założyć w nim konto. Taki krok nie będzie nas wiele kosztował, a na pewno okaże się pomocny w zrealizowaniu naszego celu, jakim jest tania pożyczka. Oczywiście to w żadnym razie nie oznacza, że rezygnujemy z konta, które mamy w innym banku. Posiadanie wielu kont jest wszak coraz popularniejsze, oferując konsumentowi wygodę w zarządzaniu własnymi budżetem domowym.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam