Co lepsze za granicą - karta czy gotówka?

2014-01-09 15:07:00

Wiele osób, które co roku wybierają się w wakacyjną podróż za granicę, zastanawia się nad tym, która forma płatności okaże się lepszym rozwiązaniem – karta płatnicza czy gotówka. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Które z nich sprawi, że będziemy czuli się bezpieczniej w innym kraju? Dowiedzmy się!

Oprócz pakowania bagaży przed każdym wyjazdem rozważamy, czy po przekroczeniu granicy kraju będziemy płacić kartą, czy raczej zabierzemy ze sobą gotówkę. W przypadku drugiej możliwości, przed podróżą skazujemy się na wizyty w kantorach w celu poszukiwania waluty. Jeżeli wybieramy się do kraju, w którym obowiązuje euro, nie powinniśmy mieć problemów z wymianą pieniędzy. Kłopoty zaczynają się jednak wtedy, kiedy potrzebujemy innej, specyficznej waluty. Polacy często udają się do Turcji, co za tym idzie chcąc mieć przy sobie gotówkę, muszą nabyć lirę turecką. A nie jest to proste zadanie. Czy zatem nie lepiej posługiwać się kartą i w miarę potrzeb wypłacać środki z bankomatu?

Przyjmijmy, że jesteśmy za granicą i używamy karty w celu transakcji bezgotówkowych oraz wypłat z bankomatów. Dodatkowo załóżmy, że będziemy posługiwać się nią w krajach strefy euro oraz w takich, gdzie obowiązuje inna waluta. Jeżeli chodzi o państwa, w których obowiązuje euro, to w przypadku płatności kartą nasze konto zostanie obciążone równowartością kwoty wydanej w tej walucie. W krajach, gdzie waluta jest inna, kwoty, jakie obciążą nasz rachunek, są już nieco wyższe, bo mogą wiązać się z podwójnymi przewalutowaniami do każdej transakcji (przykładowo przewalutowanie najpierw następuje z danej waluty na euro lub dolara, a dopiero potem na złotówki). Każdy bank cechuje się swoją własną specyfiką działania w tym zakresie.

Gotówka jest o tyle wygodna, że płacąc nią, nie musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Nie zmienia to jednak faktu, że noszenie przy sobie sporych sum pieniędzy w tradycyjnej formie grozi kradzieżą. Z punktu widzenia bezpieczeństwa i komfortu psychicznego turysty zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest posługiwanie się kartą płatniczą. Pamiętajmy, że chęć posiadania gotówki powoduje, że musimy ją wymienić przed wyjazdem. Ceny w kantorach są różne. Zanim postawimy na określone rozwiązanie, warto zorientować się, czy kantor, z którego korzystamy, jest rzeczywiście tak tani, jak mogłoby się wydawać. Dzisiaj coraz częściej praktykowane są wymiany waluty przez Internet. Okazuje się, że przez sieć możemy wymienić pieniądze zdecydowanie szybciej i taniej niż w kantorze.

Analizując statystyki dotyczące form finansowania bieżących potrzeb podczas wyjazdów wakacyjnych, widać, że wśród Polaków w dalszym ciągu najczęściej spotykaną metodą płacenia jest gotówka. Niestety, lwia część instytucji finansowych w Polsce nie oferuje swoim klientom opcji darmowej wypłaty gotówki z zagranicznych bankomatów.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam