Kredyt hipoteczny w euro czy złotówkach - który lepszy?

2014-01-09 23:00:00

Kredyt hipoteczny w euro to alternatywa dla zobowiązań zaciąganych w złotówkach. Na ile opłaca się pożyczka w obcej walucie i które banki oferują jeszcze tego typu kredyty?

Jeszcze kilka lat temu na rynku finansowym sporą popularnością cieszyły się kredyty zaciągane we frankach szwajcarskich. Po znacznym wzroście kursu tej waluty, pożyczki we franku przestały być opłacalne. Alternatywą dla kredytów udzielanych w złotówkach stały się tanie kredyty w euro. Tylko czy na pewno się opłacają?

Sprawdź też: Pracujesz za granicą i chcesz kredyt na mieszkanie?

Ryzyko kursowe

Uzyskanie z banku funduszy w euro wiąże się z pewnymi korzyściami, ale niesie za sobą również ryzyko, o czym przekonali się klienci, którzy zaciągnęli kredyty we wspomnianych frankach szwajcarskich. Zagrożenie utraty pieniędzy wiąże się ze zmiennością kursu waluty, w której podjęliśmy zobowiązanie. Jeśli uda się nam uzyskać kredyt, gdy kurs jest wysoki, a następnie jego wartość spadanie w trakcie regulowania zadłużenia, możemy na takiej operacji sporo zyskać. W odwrotnej sytuacji możemy ponieść spore straty. Oszacowanie, w jakim czasie kurs wzrośnie lub zmniejszy się, jest jednak dość trudne, nawet dla analitygów giełdowych.

Kredyt w euro coraz trudniej dostępny

Kredyt w złotówkach jest znacznie łatwiejszy do otrzymania w stosunku do pożyczki udzielanej w euro. Przede wszystkim zdolność kredytową pozwalająca na podjęcie kredytu w obcej walucie posiada nieliczne grono konsumentów. Dynamicznie zachodzące na rynku walutowym zmiany przekładają się na wyższe ryzyko kursowe. Banki zabezpieczają się na taki wypadek poprzez zaostrzoną politykę w zakresie wyliczania zdolności kredytowej. W przypadku osób ubiegających się o kredyty indeksowane kursem obcej waluty ma to znaczenie ze względu na ewentualny brak możliwości spłacania kredytu przy bardzo dużych wahaniach kursu euro. 

Stopy procentowe i ich wpływ na kredyty

Oprocentowanie kredytu w złotych zależne jest od zmian stóp procentowych RPP, a te odnoszą się do wskaźnika WIBOR. W przypadku euro banki uzależniają zmiany oprocentowania kredytów od wskaźnika LIBOR EUR i EURIBOR, które dotyczą oprocentowania kredytów obowiązujących na rynkach w Londynie i Brukseli. Warto pamiętać, że oprocentowanie zależne jest od sytuacji gospodarczej. W większości przypadków, wraz ze wzrostem gospodarczym zaczynają rosnąć stawki oprocentowania.

Sprawdź też: Jak zdobyć tanie euro na spłatę kredytu?

Rata w złotych mniejsza

W 2014 r. wchodzą nowe przepisy pozwalające na zaciągnięcie zobowiązań w innej walucie niż złotówka jedynie osobom, które zarabiają w danej walucie. Dobrze wiedzieć, że ze względu na niskie stopy procentowe, które wprowadziła RPP, raty kredytów w złotówkach mogą być niższe w stosunku do rat kredytów w euro. Przy niewielkich różnicach w wysokości oprocentowania przy kredycie w euro i złotówce znacznie lepszym rozwiązaniem może być pożyczka w rodzimej walucie, przy której nie musimy martwić się o ryzyko kursowe. Decydując się na kredyt hipoteczny w euro dobrze pamiętać o tym, że wyliczona początkowo rata w przyszłości może znacznie wzrosnąć. 

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam