Polecenie przelewu a polecenie zapłaty - wyjaśniamy różnice

2014-02-05 13:00:00

Klienci banków często spotykają się ze specyficzną nomenklaturą, która nie dla każdego jest oczywista. W wielu przypadkach jest wręcz myląca. Tak jest szczególnie w przypadku polecenia zapłaty i polecenia przelewu. Postaramy się jednak różnice między nimi w prosty sposób wyjaśnić.

Polecenie przelewu i polecenie zapłaty to dwie zupełnie różne usługi bankowe. Choć obie wiążą się z transakcjami finansowymi wykonywanymi na naszych kontach osobistych, to różnią je pewne istotne subtelności. Zacznijmy od polecenia przelewu. Pod tą nazwą kryje się upoważnienie właściciela konta dla banku. Upoważniamy na jego mocy bank do tego, aby wysłał z naszego konta określoną kwotę na wcześniej ustalony rachunek. Jednym z rodzajów poleceń przelewu może być zlecenie stałe, które charakteryzuje się tym, że polecenie przelewu w niezmienionej formie będzie realizowane na wskazany rachunek bankowy regularnie, zazwyczaj co miesiąc (chyba, że ustalimy inaczej). Jest ono bardzo wygodne w przypadku wszelkiego rodzaju stałych rachunków. Jeśli na przykład comiesięcznie przyjdzie nam płacić identyczną kwotę (np. czynsz za mieszkanie), to dobrze jest takie stałe zlecenie przelewu ustalić. Mamy wtedy pewność, że nie zapomnimy o wykonaniu danej opłaty. Bardzo wygodnym elementem obecnie dostępnych poleceń przelewu w bankach jest to, że możemy ustalić dokładną datę jego wykonania. Krótko mówiąc, takie praktyczne rozwiązanie odciąża naszą pamięć, sprawiając, że udaje nam się wielokrotnie uniknąć nieprzyjemności z powodu nieopłaconego wskutek nieuwagi rachunku.

Sprawdź też: Jak działa przelew wewnętrzny?

Sytuacja polecenia zapłaty przedstawia się trochę inaczej. W tym przypadku mamy do czynienia również z regularną transakcją (najczęściej comiesięczną). Różnica polega jednak tym, że tutaj nie ustalamy sami stałej kwoty przelewu. Zamiast tego wypełniamy specjalny formularz, który jest upoważnieniem dla wierzyciela. Wierzycielem jest instytucja, która wystawia nam regularnie fakturę za jakąś usługę. Może to być na przykład dostarczyciel energii elektrycznej albo operator telefonii komórkowej. Dzięki temu upoważnieniu wierzyciel może obciążyć nasz rachunek bankowy określoną, zmieniającą się wraz z kolejnymi rachunkami kwotą.

Sprawdź też: Przelew na numer telefonu - jak to działa?

Jaką więc mamy różnicę między poleceniem przelewu a poleceniem zapłaty? Różni ich przede wszystkim to, który podmiot (konsument czy wystawca rachunku) jest upoważniony do określania kwoty przelewu. W pierwszym przypadku właściciel konta bankowego upoważnia do operacji bank, podczas gdy w przypadku polecenia zapłaty my, jako właściciele rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, upoważniamy do obciążenia naszego rachunku nie bank, ale osobę, która rachunek nam wystawi.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam