Czy kredyt gotówkowy przez Internet rzeczywiście jest najtańszy?

2013-12-19 06:00:00

Często, decydując się na pożyczkę, korzystamy z kredytów dostępnych przez Internet, bo wydaje nam się, że za jego pośrednictwem znajdziemy najtańsze oferty. Niestety nie zawsze tak jest, co okazuje się dopiero po pewnym czasie. Jak nie dać się nabić w butelkę i wybrać najlepszy kredyt gotówkowy, by jednocześnie nie przepłacić?

Możliwość uzyskania pożyczek pozabankowych przez Internet stale się zwiększa, ale w przypadku banków, te wolą raczej tradycyjne formy wnioskowania o finansowanie, które możemy zdobyć podczas osobistej wizyty w oddziale.

Rozwój kredytów online

Przez pewien czas z powodzeniem równolegle do standardowych kredytów dostępnych w placówkach bankowych funkcjonowała możliwość zaciągnięcia pożyczki drogą elektroniczną. Ponieważ tym, co decydowało o popularności tego typu form kredytowała była niska cena pożyczek dostępnych przez Internet, banki musiały konkurować ze sobą o klientów, obniżając koszty umów, co sprawiło, że udzielanie kredytów drogą elektroniczną przestało być opłacalne. Obecnie oferty pożyczek możliwych do uzyskania całkowicie online można spotkać głównie w bankach internetowych, typu Alior Sync.

Gdzie po kredyt przez Internet?

Jak nie dać się nabić w butelkę, biorąc kredyt czy pożyczkę przez Internet? Przede wszystkim procedury przyznawania finansowania od początku do końca bez konieczności wizyty w oddziale oferuje niewielka ilość banków. Większość kredytodawców pozwala jedynie na internetowe składanie wniosków kredytowych, jednak już dalsze czynności, takie jak przedstawienie zaświadczeń i podpisanie umowy, odbywa się w oddziale stacjonarnym. Dlatego też nie powinniśmy się zdziwić, jeśli po wypełnieniu formularza o kredyt na stronie internetowej banku otrzymamy odpowiedź w postaci zaproszenia nas na osobiste spotkanie z doradcą.

Pozabankowe propozycje online

Gdy mówimy o pożyczaniu całkowicie przez Internet, możemy liczyć w tej kwestii na otwartość firm pozabankowych. Te maksymalnie wykorzystują niemal każdy kanał sprzedaży, by zebrać jak największe grono klientów. Jednak, jak to często bywa w przypadku firm prywatnych, powinniśmy uważać na szereg kosztów dodatkowych i wysokie oprocentowanie.

Podsumowując, o bankowy kredyt przez Internet w obecnych czasach dość ciężko. Na większy wybór można liczyć tylko w przypadku pożyczek oferowanych przez pozabankowych pożyczkodawców, jednak w ich przypadku trzeba zwracać baczną uwagę na wysokość proponowanego w umowach oprocentowania.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam