Kiedy możesz skorzystać z hipotecznego kredytu remontowego?

2013-12-19 22:00:00

Gdy planujemy remont domu lub mieszkania, często rozważamy zaciągnięcie na ten cel kredytu. Zastanawiamy się wówczas nad tym, jaka forma finansowania będzie najodpowiedniejsza. Czy warto pokusić się o kredyt hipoteczny?

Kredyty hipoteczne na remont mieszkania można podzielić na dwie grupy - pożyczki na wykończenie bądź prace remontowe w nowym mieszkaniu oraz finansowanie kosztownych remontów domów już użytkowanych.

Kredyt na wykończenie domu

Uzyskanie dodatkowych pieniędzy na remont nowego domu nie jest trudne. Bank przyznaje wówczas kredyt na cel mieszkaniowy. Przy funduszach na zakup nowej nieruchomości, pożyczkodawca finansuje 100 proc. wartości mienia. W tej kwocie mogą mieścić się także koszty prac wykończeniowych. Bank, przyjmując nieruchomość jako zabezpieczenie kredytu, do obliczeń ryzyka kredytowego bierze pod uwagę jej przyszłą wartość. Gdy klient kupuje mieszkanie za kwotę 200 tys. zł., a prace wykończeniowe zostają oszacowane na 20 tys. zł., przyszła wartość mieszkania może zostać oceniona na kwotę 220 tys. zł. Taki sposób jest jedną z możliwości pozyskania funduszy na przeprowadzenie prac remontowych w nowym domu. 

Kiedy bank wypłaca pieniądze na remont nowego domu

Kupując mieszkanie od dewelopera, pieniądze na remont można uzyskać już po odbiorze technicznym. Gdy nabywamy mieszkanie używane, wypłata ze strony pożyczkodawcy może nastąpić dopiero po podpisaniu aktu notarialnego. Kredyty na remonty nieruchomości, których klient jest właścicielem mogą być wypłacone już po podpisaniu umowy kredytowej. To, w którym momencie otrzymamy fundusze z kredytu, w znacznym stopniu zależy od indywidualnych warunków zapisywanych w umowach kredytowych przez poszczególne instytucje bankowe.

Kredyt na remont posiadanej już nieruchomości

Starając się o kredyt hipoteczny na remont w domu, którego jesteśmy już właścicielami, możemy liczyć na pewne korzyści, z którymi nie spotkamy się w przypadku kredytów konsumenckich. Po pierwsze, kredyty hipoteczne są niższej oprocentowane, a dzięki zabezpieczeniu w postaci hipoteki nieruchomości, można przy nich uzyskać wyższe kwoty. Z drugiej strony, z kredytami hipotecznymi wiążą się również pewne koszty. Jeśli na remont domu nie potrzebujemy kilkudziesięciu tysięcy, warto rozważyć inne metody finansowania, ponieważ poniesienie sporych wydatków związanych wyceną nieruchomości, ubezpieczeniem itp. może okazać się dla nas nieopłacalne.

Posiadanie zadłużeń ogranicza szanse na pozyskanie nowego kredytu

Gdy zaciągnęliśmy kredyt konsumencki w wysokich kwotach, a zwłaszcza, gdy nieruchomość, której jesteśmy właścicielami, jest obciążona pożyczką hipoteczną, nie mamy większych szans na uzyskanie nowego kredytu mieszkaniowego na przeprowadzenie remontu. Bank, który udziela kredytu hipotecznego oczekuje, że hipoteka zostanie zapisana na jego rzecz. Kiedy w księdze wieczystej znajduje się już wpis hipoteki dla banku, taka nieruchomość nie będzie stanowiła odpowiednio mocnego zabezpieczenia, chyba że jej wartość przewyższa wysokość ustanowionego za jej pomocą zabezpieczenia.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam