Na czym polegają inwestycyjne kredyty ekologiczne?

2014-02-06 03:00:00

Dbałość o środowisko naturalne stała się ostatnio bardzo modna, szczególnie wśród młodych ludzi. Banki, wychodząc naprzeciw potrzebom takich osób, coraz częściej oferują kredyty na inwestycje ekologiczne: dzięki nim można otrzymać naprawdę wysokie kwoty pożyczek na bardzo korzystnych warunkach.

Banki proponują nie tylko kredyty na cele ekologiczne - jedną z popularniejszych form finansowania są ostatnio ekologiczne kredyty hipoteczne. Jako pierwszy na pomysł udzielania takich pożyczek wpadł Bank Ochrony Środowiska – w końcu nazwa do czegoś zobowiązuje.

Ekologiczne kredyty hipoteczne

O ekologiczny kredyt hipoteczny mogą ubiegać się osoby, które w planach mają budowę domu lub mieszkania przyjaznego środowisku. Warunkiem koniecznym jest przedstawienie w BOŚ planów budowy. Muszą one uwzględniać najnowocześniejsze rozwiązania budowlane i technologiczne, które uzasadniają nazywanie nieruchomości ekologiczną. Rozwiązania te mogą skutkować tym, że do atmosfery emitowana będzie mniejsza ilość dwutlenku węgla lub gazów cieplarnianych. Warto się starać o ekologiczny kredyt hipoteczny, gdyż jest on udzielany na preferencyjnych warunkach. Jeżeli spełni się określone wymogi, raty mogą być obciążone oprocentowaniem jedynie w wysokości zaledwie 1 proc.

Ekologiczne kredyty inwestycyjne

Na rynku finansowym pojawia się coraz więcej ofert, które mają zachęcić do inwestowania czy budowania z uwzględnieniem ochrony środowiska naturalnego. Kredyt na inwestycje ekologiczne najczęściej jest proponowany tym firmom, które zgłoszą chęć jego otrzymania. Niezbędne jest w tym przypadku, podobnie jak przy budowie domu czy mieszkania, przedstawienie dokładnych planów. Należy wskazać, na co chce się przeznaczyć uzyskane środki. Oczywiście, inwestycja musi spełniać szereg warunków, które pozwalają na nazwanie jej ekologiczną. Idea jest bardzo szczytna – bank wspiera się przedsiębiorców, a także przyzwyczaja ich do dbałości o stan środowiska naturalnego. Dzięki temu jako klienci przyzwyczajamy się, że można troszczyć się o naturę przy okazji codziennych interesów.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam