Ile wynosi średnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych?

2014-01-27 22:09:00

Utrzymanie niskich stóp procentowych przez RPP pozwala konsumentom na zaciągnięcie tańszego kredytu mieszkaniowego, a posiadaczom bankowych pożyczek hipotecznych na korzystanie z niższego oprocentowania. Średnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych utrzymuje swoją stałą, najniższą od wielu lat wartość.

Rada Polityki Pieniężnej już po raz kolejny ogłosiła niezmienność stóp procentowych. Ze względu na wcześniejsze deklaracje, nie było to niespodzianką. Dalsze zapowiedzi RPP wskazują na utrzymanie niskich stóp procentowych na obecnym poziomie.

Wpływ zmian stóp procentowych na rynek kredytów

Rekordowo niskie stopy procentowe wpływają na atrakcyjne ceny kredytów mieszkaniowych. W przeciągu kilkunastu ostatnich miesięcy notowania WIBOR 3M (wskaźnika, z którego korzystają banki przy obliczaniu oprocentowania nominalnego kredytu) spadły o prawie 2,5 p.p., dzięki czemu kredytobiorcy spłacający zadłużenia hipoteczne mogli cieszyć się znacznie niższymi ratami pożyczki.

Przeczytaj też: Decydujesz się na kredyt hipoteczny? Sprawdź RRSO

W najlepszej sytuacji na rynku kredytów hipotecznych są osoby, które sięgnęły po wsparcie finansowe latem 2012 r. Nawet przypuszczalny wzrost notowań wskaźnika WIBOR pozwoli tym klientom płacić niższe raty w stosunku do wcześniejszych lat. Niskie raty zobowiązań powinny utrzymać się przynajmniej przez kilka najbliższych miesięcy.

Średnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych

Obserwując wartość średniego oprocentowania kredytów mieszkaniowych na przestrzeni czasu, nie zauważymy w nim istotnych wahań. Średnie rzeczywiste oprocentowanie kredytów hipotecznych zaciąganych w polskiej walucie w październiku 2013 r. wynosiło około 5,2 proc. Warto pamiętać, że oprocentowanie liczone jako średnia nie zawsze odzwierciedla wysokość realnego oprocentowania kredytów hipotecznych. Wynika to ze sporego zróżnicowania pomiędzy ofertami poszczególnych banków.

Oprocentowanie kredytów promocyjnych

Na rynku kredytów mieszkaniowych znajdziemy zarówno standardowe, jak też promocyjne oferty. Dla przykładu, w ofercie promocyjnej ING Banku Śląskiego klienci mogą liczyć na pożyczkę o RRSO od 4,63 proc. W przypadku kredytu hipotecznego w Banku Pekao zaczyna się od 6,76 proc. Promocyjne oferty banków nieco zafałszowują obraz rzeczywistego oprocentowania pożyczek hipotecznych, z jakich mogą skorzystać wnioskodawcy na rynku bankowym, bo z reguły promocyjne warunki obowiązują tylko przez kilka pierwszych miesięcy lub lat. Nie każdy konsument może ponadto liczyć na uzyskanie tego typu oferty.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam