Czy singiel ma szansę na kredyt hipoteczny?

2014-01-28 15:44:00

Starające się wspólnie o pożyczkę małżeństwa zazwyczaj są najmilej widzianymi przez banki klientami spośród grona wnioskujących o kredyt hipoteczny. A jakie szanse na kredyty mieszkaniowe mają single?

Oczywiście na pewno nie spotkamy się z sytuacją, w której pracownik danej placówki bankowej uprzejmie nam podziękuje i pożegna nas, gdy tylko dowie się o tym, że chcemy uzyskać kredyt hipoteczny, będąc singlami. Nie można jednak powiedzieć, że nasz stan cywilny w ogóle nie będzie miał wpływu na decyzję kredytową.

Podczas badania zdolności kredytowej wnioskodawcy największe znaczenie odgrywa wysokość jego dochodów i kwoty, jakie spłaca z tytułu posiadanych kredytów. Ze względu na to małżeństwa już na starcie z reguły stoją na lepszej pozycji - jeśli oboje małżonków pracuje, ich łączne zarobki przeważnie przewyższają wysokość pensji osoby samotnej. Jeżeli dochody osób zainteresowanych pożyczką (nieważne czy dotyczą singla, czy sumy wynagrodzeń małżonków) przekraczają 3 tysiące złotych netto, a ponadto wnioskodawca czy wnioskodawcy mogą wykazać się umową o pracę na czas nieokreślony, to zazwyczaj propozycja kredytowa zostanie przedstawiona niezależnie od tego, czy o kredyt wnioskuje para, czy osoba samotna.

Bank udzielający kredytu hipotecznego dla singla może jednak posiadać też uzasadnione obawy dotyczące zdarzeń losowych. W przypadku choroby, niezdolności do pracy czy nawet zwolnienia kredytobiorca zostaje częściowo lub całkowicie pozbawiony dochodów, przez co możliwość spłacania rat kredytowych staje się zagrożona. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku małżeństw. Nawet gdy jeden z małżonków straci pracę, drugi zazwyczaj jest w stanie udźwignąć obowiązek spłaty kolejnych rat. Wnioskowanie o kredyt przez dwie osoby to dla banku swoista forma zabezpieczenia, która zwiększa pewność, że kredyt będzie spłacany regularnie.

Pewnym rozwiązaniem i zwiększeniem szans singla na kredyt może być skorzystanie z ubezpieczenia na wypadek choroby lub utraty pracy. Dzięki temu zyskamy w oczach banku na wiarygodności, a jednocześnie nie będziemy musieli martwić się o przyszłość - jeśli zdarzenie, które pozbawiłoby nas zdolności zarobkowania będzie objęte ochroną polisy, pożyczka zacznie być spłacana przez ubezpieczyciela na ustalonych w umowie warunkach.

Wszystko to pokazuje, że zaciągnięcie kredytu hipotecznego przez singla nie powinno być problemem, o ile będzie pozwalała na to jego zdolność kredytowa i historia w BIK-u.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam