Dostępność kredytów dla firm na dowolny cel

2014-04-11 08:30:00

Kredyty bankowe przewidziane dla przedsiębiorców charakteryzują się celowością, przez co możliwość wykorzystania przyznanych firmie środków jest znacznie ograniczona. Czy istnieją kredyty dla firm na dowolny cel?

O ile kredyt samochodowy musi posłużyć do zakupu pojazdu, najczęściej jeszcze z pewnymi ograniczeniami (np. w postaci dopuszczanej masy własnej), a kredyt inwestycyjny musi finansować wcześniej określone działania, z których kredytobiorca zmuszony będzie się rozliczyć, o tyle kredyt obrotowy wydaje się być rozwiązaniem najbardziej pomocnym i elastycznym dla każdego przedsiębiorcy. Jeśli interesuje nas kredyt dla firm na dowolny cel, to kredyt obrotowy będzie najbliższy takiemu rozwiązaniu, choć ciągle pozostaje kredytem celowym, przeznaczonym na finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Do tej można zaliczy nawet wypłaty wynagrodzeń dla pracowników, opłacenie faktur czy zakupy pozwalające na rozwój całej firmy. Często z wydanych pieniędzy nie musimy się rozliczać, a bank nie będzie wymagał od nas przedstawiania faktur z wykonanych transakcji.

Zdobycie kredytu obrotowego z jednej strony nie jest trudne, a z drugiej posiada kilka ograniczeń. Przede wszystkim istotny będzie staż danej firmy. W większości przypadków wynosi on minimum 12 miesięcy, choć okres ten może być też znacznie krótszy lub dłuższy. To zależy oczywiście od procedur danego banku. Inna kwestia to wysokość kredytu, jaki może zostać nam przyznany. Zależy to w znacznej mierze od obrotów firmy,  jej wyników finansowych. Oczywiście im lepsze wyniki osiąga firma, tym przyznany kredyt może być atrakcyjniejszy, nie tylko pod kątem jego wysokości, ale też warunków spłaty.

Jeśli interesuje nas kredyt dla firm na dowolny cel, innym rozwiązaniem mogą być pożyczki gotówkowe udzielane przez instytucje pozabankowe. Wśród nich można znaleźć kilka interesujących propozycji, choć oczywiście należy tez liczyć się z wyższymi kosztami związanymi z ich spłatą. Mogą one jednak posłużyć na w pełni dowolny cel, od zakupu samochodów, po wspomniane już opłacanie faktur. Przed ich zaciągnięciem należy jednak dokładnie przemyśleć taką decyzję, ponieważ z punktu widzenia finansów samej firmy, wcale nie musi ona oznaczać korzyści i łatwej spłaty. Mimo prowadzenia działalności gospodarczej możemy bowiem skorzystać także z tradycyjnych kredytów gotówkowych, które zostaną przyznane osobie prywatnej, nie firmie.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam