Czy kredyty dla firm bez BIK i zaświadczeń istnieją?

2014-01-07 23:55:00

Typową i częstą praktyką firm jest finansowanie ich działalności poprzez kredyty. Takie rozwiązanie może być też niekiedy jedynym wybawianiem z problemów ekonomicznych. Co jednak, jeśli kłopoty już się pojawiły, a banki nie chcą nam udzielić pomocy przez niewystarczające dochody? Gdzie znaleźć kredyt dla firm bez BIK i zaświadczeń?

Jeśli trudna sytuacja materialna zmusza do skorzystania z pożyczki, która okazuje się jedynym ratunkiem dla wyjścia z dołka finansowego, w pierwszej kolejności o pomoc należy zwrócić się do banku. Niestety, instytucje te raczej nie są skłonne do przyznawania kredytów bez dokładnego sprawdzania zdolności kredytowej przedsiębiorcy. Jeśli dopiero zaczynamy pracę na własny rachunek, możemy skorzystać z kredytów na start, wówczas do tematu zdolności kredytowej banki podchodzą inaczej, bo przecież nowa firma jeszcze nie może wykazać się żadnymi zarobkami. W pozostałych przypadkach ominięcie procedur weryfikacyjnych to rzadkość. Jeśli przedsiębiorstwo zmaga się z problemami finansowymi, raczej powinno zacząć szukać innego rozwiązania niż kredyt z banku.

Z pomocą mogą oczywiście przyjść różnego rodzaju instytucje pozabankowe, które wręcz promują się za pomocą haseł pożyczek (także dla firm) bez BIK i zaświadczeń. Czy tak jest w rzeczywistości? Przede wszystkim umowy pożyczkowe zawierane z tego typu podmiotami niosą za sobą ryzyko zetknięcia się z wysokimi kosztami obsługi wierzytelności. Pożyczki te są zwykle wysoko oprocentowane i zawierają szereg ukrytych opłat, które mogą podnieść oprocentowanie rzeczywiste kredytu nawet do kilkuset punktów. W rezultacie, zamiast wyplątać się z tarapatów finansowych, możemy znaleźć się w jeszcze gorszej sytuacji, a nasze długi zamiast maleć, zaczną rosnąć. 

Kiedy firmy pożyczkowe stają się jedynym sposobem na uzyskanie potrzebnych pieniędzy, wydaje się, że mogą przynajmniej na chwilę poprawić naszą sytuację. Oczywiście nie ma nic bardziej mylnego. Dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców borykających się z problemami finansowymi mogą być między innymi oferty firm leasingowych - o ile pieniądze potrzebne są na zakup pojazdu. Proces przyznawania leasingu przebiega dość szybko, a zdolność kredytowa wnioskodawcy zwykle nie jest badana tak szczegółowo, jak w przypadku pozostałych form kredytowania. Zwykle leasing udzielany jest na standardowe oświadczenie o dochodach. Nawet niekorzystna historia w BIK nie zamyka przed nami szansy na dzierżawienie sprzętu, który może pomóc firmie w rozwoju. Co więcej, leasing może być opłacalny z podatkowego punktu widzenia i przynieść dodatkowe korzyści dla firmy.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam