Czy firma działająca od 3 miesięcy ma szansę na kredyt?

2013-12-12 16:10:00

Otrzymanie kredytu przez dobrze prosperującą firmę z kilkuletnim stażem na rynku nie jest niczym nadzwyczajnym, jednak początkujący przedsiębiorcy mają na tym polu mniej szczęścia. Czy uzyskanie kredytu przez firmę, która działa na rynku od 3 miesięcy jest w ogóle możliwe?

Młodzi, początkujący przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego, że finansowanie działalności firmy nie należy do łatwych zadań. Z tego też względu pierwsze kroki kierują do różnego rodzaju instytucji (rządowych bądź unijnych), które mogą im pomóc w uzyskaniu dotacji na rozwinięcie wchodzącego na rynek przedsiębiorstwa. Nie wszystkim udaje się jednak otrzymać pomoc od wymienionych organizacji, dlatego też kolejnym pomysłem na uzyskanie potrzebnych funduszy staje się zaciągnięcie kredytu.

Jeszcze nie tak dawno temu przyznanie przez bank wsparcia finansowego firmie prosperującej zaledwie 3 miesiące graniczyło z cudem. Obecnie sytuacja na rynku nieco się zmieniła, a odpowiedzialność za udzielanie pożyczek nowym usługodawcom przejęły banki specjalizujące się w obsłudze firm z sektora MSP. Klienci reprezentujący nowo powstałe spółki są dość specyficzni, głównie przez to, że na początku swojej działalności wymagają szczególnego wsparcia. Z racji powstawania banków dedykowanych właśnie im, poszczególne instytucje zaczęły tworzyć oferty skierowane do debiutujących przedsiębiorców. Niestety, produkty przez nie oferowane, pomimo tego, że są adresowane do nowych firm, wymagają od nich co najmniej rocznej fazy rozwoju.

Inaczej wygląda sytuacja banków stricte firmowych, takich jak Idea Bank czy FM Bank, które proponują korzystne rozwiązania również przedsiębiorcom rozpoczynającym przygodę z biznesem. Aby jednak otrzymać kredyt w jednym z tych banków, konieczne jest spełnienie określonych warunków. Podstawowym jest oczywiście przedstawienie odpowiedniego zabezpieczenia, które w większości przypadków pozwala określić wysokość kredytu. Często oferty tego typu wymagają też od przedsiębiorcy powiązania swoich dalszych rozliczeń właśnie z nimi, co przejawia się np. w konieczności założenia konta w danej instytucji, czy korzystania z proponowanych przez nią usług dodatkowych, np. księgowości.

Innym rozwiązaniem na zdobycie zastrzyku gotówki przez początkującego biznesmena jest skorzystanie z pomocy rządu. Mając świadomość, że sektor MSP jest głównym filarem polskiej gospodarki, rząd przygotował specjalny program wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw. Polega on na udzieleniu przez BGK gwarancji zabezpieczających zadłużenia zaciągane na prowadzenie bieżącej działalności. Jeśli przedsiębiorca nie jest w stanie wywiązać się z umowy kredytowej, BGK spłaca jego należność. Jeśli tylko firma działająca na rynku od 3 miesięcy posiada zdolność kredytową, przy wsparciu BGK jest w stanie uzyskać kredyt w wielu bankach, także tych, nieobsługujących firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam