Czym tak naprawdę są raty zero procent?

2013-12-16 16:16:00

Gdy nie posiadamy wystarczającej ilości pieniędzy, aby nabyć przykładowo sprzęt RTV czy AGD, możemy skorzystać z zakupu danego produktu na raty. Wiele sklepów nierzadko oferuje nam tzw. "raty zero procent". Zobacz, na jakiej zasadzie działają oraz jak z nich skorzystać.

Zakupy ratalne są popularnym sposobem finansowania sprzętu elektronicznego oraz artykułów gospodarstwa domowego. Sklepy proponują konsumentom oferty pożyczek, przy których można skorzystać z "rat zero procent". Tego rodzaju promocje przyciągają do sklepów rzesze klientów, stanowiąc ciekawą alternatywę dla kredytów konsumenckich, w przypadku których spłacenie zadłużenia w ratach wiąże się z poniesieniem kosztu odsetek, a czasem także koniecznością uregulowania dodatkowych opłat (np. prowizji).

"Raty zero procent” nie zawsze zapewniają zerowe oprocentowanie

Przed zawarciem umowy o kredyt ratalny, należy dokładnie przyjrzeć się zapisanym w niej warunkom. Często zdarza się, że klienci, skuszeni ofertą pożyczki bez oprocentowania, nie sprawdzają szczegółowych założeń porozumienia, widniejących w dokumentach przesyłanych przez bank. Zapoznając się dokładnie z taką umową, możemy dowiedzieć się np. tego, że pożyczka jest oprocentowana na nawet kilkadziesiąt procent - a odsetki zostaną naliczone, w przypadku gdy konsument przy spłacie kredytu nie będzie postępował zgodnie z warunkami opisanymi w dokumentach.

Na co należy uważać przy spłacie kredytów z ratami zero procent?

Warto wiedzieć, że nieoprocentowane wsparcie finansowe często można uzyskać jedynie w sytuacji, gdy wszystkie raty kredytu zostaną uregulowane w terminie określonym w umowie. Należy pamiętać, że harmonogram spłat nie zawsze właściwie wskazuje termin, do którego musimy oddać cały dług, by nie narazić się na odsetki. Przykładowo, jeśli konsument spłaca kredyt rozłożony na 6 rat, termin spłaty całości zobowiązania mija po 6 miesiącach. W przypadku gdy pierwszą ratę pożyczki klient uiszcza dopiero w drugim miesiącu, od daty zaciągnięcia kredytu do terminu spłaty szóstej raty mija 7 miesięcy - ostatnia rata zadłużenia wypada tuż po zawartym w umowie 6-miesięcznym okresie spłaty, zwalniającym z odsetek. Jeśli chcielibyśmy w tym konkretnym przypadku uniknąć oprocentowania, musielibyśmy uregulować całość zadłużenia miesiąc wcześniej, niż wynikałoby to z harmonogramu spłat.

Jak uniknąć oprocentowania przy kredytach ratalnych?

Jeśli konsumentowi zależy na tym, by nie płacić wysokich odsetek od kredytów ratalnych przy zakupach w sklepie, powinien dokładnie czytać umowę kredytową i, gdy istnieje taka konieczność, dokonać wcześniejszego uregulowania ostatniej raty. Warto pamiętać, że bank musi zostać poinformowany o wcześniejszej spłacie całkowitej jakiejkolwiek pożyczki. Należy to zrobić w formie pisemnej, z reguły z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem przed terminem zapadalności raty.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam