Kredyt hipoteczny a umowa na czas określony

2013-12-10 22:00:00

Banki z reguły preferują kredytobiorców, których umowy o pracę zawarte są na czas nieokreślony. Dotyczy to zwłaszcza długich zobowiązań, czyli kredytów na dom lub mieszkanie. A co z tymi osobami, które mogą wykazać się jedynie umową na czas określony? Oni też mają szansę na kredyt hipoteczny, a taką możliwość dają m.in. Deutsche Bank, Pekao oraz PKO BP.

Jedną z podstaw ubiegania się o kredyt hipoteczny jest oczywiście umowa o pracę. Jeżeli jesteśmy zatrudnieni bezterminowo, każdy bank na pewno uwzględni otrzymywane przez nas wynagrodzenie w ocenie zdolności kredytowej. Inaczej przedstawia się sytuacja w momencie, gdy na umowie o pracę widnieje data jej wygaśnięcia. W takim przypadku większość banków podziękuje nam za współpracę. Są jednak i tacy, którzy zechcą rozmawiać dalej. Do banków, które najczęściej przyznają kredyty hipoteczne osobom z zatrudnieniem na czas określony należą: Deutsche Bank, Bank Pekao oraz PKO BP. W dalszej kolejności możemy liczyć na usługi Getin Noble Banku, mBanku oraz Millenium.

Sprawdź też: Kredyt przy umowie na czas określony: lista banków, które zaakceptują dochód

Ile czasu powinna trwać umowa?

Jeżeli interesuje nas zaciągnięcie kredytu hipotecznego, a my zatrudnieni jesteśmy na czas określony, to warto wiedzieć, co banki biorą w takiej sytuacji pod uwagę. Przede wszystkim liczy się data zawarcia obecnie trwającej umowy oraz termin jej wygaśnięcia – o im dłuższym terminie mowa, tym lepiej. Pod uwagę może też być wzięty fakt, czy trwająca w danej chwili umowa jest naszym pierwszym kontraktem podpisanym z danym pracodawcą, czy też jest ona zawarta jako kolejna. Banki przeważnie wymagają, aby umowa, w oparciu o którą pracujemy obecnie, trwała przynajmniej 3 miesiące. Coraz bardziej istotnym elementem jest również nasza dotychczasowa kariera zawodowa. Na korzyść, rzecz jasna, działać będzie dłuższy staż pracy.

Pół roku do przodu

Ubiegając się o kredyt na kupno lokalu umowa potencjalnego kredytobiorcy powinna obowiązywać przynajmniej na pół roku do przodu. Jednak Deutsche Bank czy Pekao nie mają ustalonego konkretnego terminu końca umowy – jest rozpatrywany dla każdego klienta indywidualnie. Nie zawsze jest to korzystne z punktu widzenia osób starających się o kredyt. Osoby takie bowiem muszą przedstawić dokumenty, z których wyniknie duże prawdopodobieństwo przedłużenia kończącej się niebawem umowy. Zazwyczaj wymagane jest oświadczenie pracodawcy o możliwości zatrudnienia nas na czas nieokreślony po wygaśnięciu obecnego zobowiązania. Na pewno dużo trudniej, o ile w ogóle okaże się to możliwe, będzie otrzymanie kredytu hipotecznego, jeśli wiążąca nas z firmą umowa wygaśnie za kilka dni lub tygodni.

Sprawdź też: Jakie dokumenty będą potrzebne do kredytu hipotecznego?

Posiadając umowę na czas określony nie jesteśmy do końca skreśleni w kontekście szans na otrzymanie kredytu hipotecznego. Niemniej możemy być pewni, że będziemy musieli pokonać nieco więcej przeszkód, by finansowanie otrzymać, niż gdybyśmy byli zatrudnieni na etat w okresie bezterminowym.

 

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam