Polacy chętniej sięgają po drobne pożyczki

2013-12-20 14:00:00

Nowa Rekomendacja T zmieni rynek kredytów gotówkowych. Jeżeli banki w pełni zastosują się do jej wymogów, co trzeci kredyt gotówkowy oraz większość kredytów ratalnych będą możliwe do uzyskania na podstawie dowodu osobistego. W nazewnictwie bankowym nazywa się to kredytem na oświadczenie.

Według danych Biura Informacji Kredytowej, już od lipca przyszłego roku większość banków będzie mogła udzielać kredytów na dowód. Na wdrożenie nowych procedur banki mają czas do połowy 2014 r. Według danych statystycznych aż jedna trzecia pożyczek zaciąganych w 2012 roku nie przekroczyła kwoty 3,5 tysiąca. Rekomendacja T (dokument KNF regulujący pozytywne praktyki dotyczące ryzyka kredytowego) zakłada nowe zasady udzielania pożyczek, których największym atutem będzie honorowanie tych kredytobiorców, którzy mają z bankiem relację od minimum sześciu miesięcy. Klient, który współpracuje z bankiem od pół roku będzie mógł liczyć na finansowanie, którego wartość jest sześciokrotnością miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Osoby, których relacja z bankiem jest dłuższa, będą mogły pozwolić sobie na jeszcze wyższe pożyczki.

Kredyt ratalny

Propozycja Komisji Nadzoru Finansowego daje zarówno konsumentom, jak i bankom, możliwość szybkiej pożyczki w ramach kredytów ratalnych. Jeżeli banki w pełni zaakceptują liberalizację KNF- u, konsumenci będą mogli zaciągnąć kredyt ratalny bez konieczności dostarczania zaświadczeń o dochodach. Jak pokazują statystyki aż 70 proc. zaciąganych przez nas kredytów nie przekracza 4 tys. zł. Jedynie 10 proc. kredytów ratalnych opiewa na kwotę wyższą niż 20 tys. zł.

Firmy pożyczkowe

Mimo nadchodzących zmian, prywatne firmy pożyczkowe nie znikną z rynku. Jest to następstwo działań władz finansowych, które kilka lat temu odsunęły kredyty niskokwotowe z ofert banków, co umożliwiło rozwój pozostałym instytucjom finansowym. Jak pokazują ostatnie badania, przedsiębiorstwa tego typu dorównały bankom w kwestii sprzedanych pożyczek. Dzisiaj kredyty ratalne możemy otrzymać w kilku bankach. Przykładem jest Getin Bank, który udziela kredytów ratalnych osobom, których dochód nie jest wyższy niżeli 3000 zł. Warunkiem uzyskania funduszy jest minimum sześciomiesięczna współpraca w zakresie korzystania z oferowanych produktów finansowych z bankiem. Taki wnioskodawca może liczyć na kredyt równy sześćokrotności miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. W chwili wprowadzenia Rekomendacji T większość instytucji finansowych włączy do swoich ofert kredyty ratalne.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam