Złota karta kredytowa - fakty i mity

2013-12-09 09:40:00

Niegdyś ze względu na konieczność wykazania wysokich zarobków, które decydowały o przyznaniu przez bank złotej karty kredytowej, jej posiadanie było wyznacznikiem zamożności, wiązało się z pewnego rodzaju prestiżem. Obecnie złotą kartę płatniczą może otrzymać niemal każdy. Co więcej, jej posiadanie nie jest równoznaczne z preferencyjnymi warunkami prowadzenia rachunku.

Za sprawą wygórowanych wymagań względem dochodów oraz wysokich prowizji za użytkowanie, złota karta kredytowa była kiedyś trudna do zdobycia. Jej właściciel cieszył się licznymi przywilejami, otrzymując wysoki limit kredytowy przy stosunkowo niskim oprocentowaniu, a także szereg zniżek na usługi z tak zwanej wyższej półki.

Aktualnie, co potwierdzają analitycy finansowi, niemal każda osoba ze stałymi miesięcznymi wpływami na konto może uzyskać złotą kartę kredytową. Niektóre banki oferują ją klientom z miesięcznym wynagrodzeniem nieprzekraczającym nawet średniej krajowej. Poza obniżeniem progu dochodów, od jakiego można ubiegać się o złotą kartę kredytową, zmniejszył się również średni limit zadłużenia przyznawanego posiadaczom posiadaczom tego typu "plastików". Obecnie banki uzależniają go od zdolności kredytowej klienta, więc jeśli jego dochody są niskie, limit kredytowy również nie jest wysoki.

W związku ze zmianą zasad funkcjonowania oraz łatwiejszym dostępem do złotej karty kredytowej, warto zadać sobie pytanie o to, którą z form wybrać - złotą czy zwykłą "kredytówkę"? Należy pamiętać o tym, że złota karta ma swoje zalety i wady. Do korzyści płynących z jej posiadania należą związane z nią przywileje takie jak: ubezpieczenie, względnie wysoki limit kredytowy, zniżki w punktach usługowych, darmowe wypłaty z bankomatów (również za granicą) oraz zyskująca na popularności usługa Concierge. Minusami złotej karty są natomiast m.in. spore opłaty roczne oraz wysokie oprocentowanie w przypadku przekroczenia czasu spłaty kwoty wymagalnej.

Przywileje związane z dysponowaniem złotą kartą są niewątpliwie atrakcyjne, jednak należy pamiętać o tym, że nierzadko złota karta bywa droższa w użytkowaniu od zwykłej karty kredytowej. Szukając dla siebie najkorzystniejszego rachunku warto zatem sprecyzować swoje oczekiwania w stosunku do planowanego konta kredytowego, jak również skorzystać z pomocy rankingów, klasyfikujących najlepsze propozycje dostępne na rynku.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam