Kartą możesz zapłacić przez Internet

2013-11-27 11:30:00

Z pomocą karty kredytowej można już od dłuższego czasu dokonywać transakcji internetowych, między innymi płacąc nią za zakupy on-line, wylicytowane przedmioty na wirtualnych aukcjach albo obstawiane zakłady bukmacherskie.

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że kartami kredytowymi lub debetowymi można płać praktycznie wszędzie. Nie ważne, czy jest do sklep z obuwiem, hipermarket, stacja benzynowa czy osiedlowy sklep spożywczy. W użyciu od pewnego czasu są również karty, którymi można dokonywać płatności także przez Internet. Jak tego dokonać, nie zbliżając karty do terminala płatniczego? Wystarczy na żądanie kontrahenta podać odpowiednie informacje, zapisane na samej karcie.

Jakimi kartami zapłacisz przez Internet?

Do obsługiwania transakcji drogą elektroniczną mogą nam posłużyć wszystkie karty wypukłe i tylko niektóre płaskie karty płatnicze. Jedną z nich jest Visa Electron Inteligo, która posiada odpowiedni kod CCV2, który służy do potwierdzania transakcji internetowych. Innym systemem, który umożliwia płacenie za zakupy w sieci jest system 3D Secure. Funkcjonowanie tego mechanizmu opiera się na konieczności wpisywania wygenerowanych haseł przez token lub otrzymywanych drogą SMS-ową - różnych dla poszczególnych transakcji.

W przypadku kart wydanych do kont osobistych, płacić w Internecie można tymi, na których widnieją charakterystyczne wypukłe napisy (tzw. embosowane). Jeśli często robimy zakupy w sieci, z pewnością lepszym rozwiązaniem od karty do własnego ROR będzie założenie karty kredytowej albo karty przedpłaconej (nazywanej potocznie "elektroniczną portmonetką").

Karta kredytowa i zakupy w sieci

Pierwszą kartą, która umożliwiała zakupy w sieci była oczywiście karta kredytowa. Do niedawna jedynie za jej pomocą można było zabukować bilety lotnicze. Równie często stosowana była do dokonywania rezerwacji w hotelach zagranicznych. Obecnie, kiedy zakupy internetowe stały się powszechne, instytucje finansowe zaczęły dostrzegać potencjał, jaki płynie z możliwości zapłacenia zdalnie kartą. Ponieważ karta kredytowa jest formą pożyczki, co wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz tym, że do uzyskania jej wymagana jest odpowiednia zdolność kredytowa, przyszła pora na udoskonalenie funkcjonalności pozostałych rodzajów kart płatniczych, aby nimi też można było płacić przez Internet. Dodatkowo, posługując się kartami innymi niż kredytowe, możemy nieco zaoszczędzić. W przypadku "kredytówek" banki często pobierają wyższe prowizje za ich udostępnianie (z reguły są to kwoty rzędu 90 zł, 150 zł, ale sumy 250 zł i wyższe również nie są rzadkością) niż za obsługę kart debetowych. Biorąc to pod uwagę, korzystniejsza do wykonywania płatności przez Internet będzie raczej zwykła karta do konta lub - zyskująca coraz większą popularność - karta przedpłacona.

Karty przedpłacone

Karty przedpłacone charakteryzują się tym, że możemy z nich korzystać tylko w sieci. Nie wypłacimy przy ich użyciu pieniędzy z bankomatu, ani też nie uregulujemy rachunku w tradycyjnym sklepie lub restauracji. Karta taka nie posiada numeru PIN, a weryfikacja płatności odbywa się przez system CVC2 lub CVV2.

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam