Ubezpieczenie do kredytu - przydatne zabezpieczenie czy zbędny wydatek?

2013-12-11 22:20:00

Długie kredyty niosą ze sobą ryzyko, że w trakcie ich spłaty możemy utracić źródło zarobkowania lub - co gorsza - zdrowie. Dlatego też warto wykupić ubezpieczenie do kredytu. Z jednej strony daje to poczucie bezpieczeństwa, z drugiej podnosi koszt zaciągniętego zobowiązania. Co w takim razie bardziej się opłaca?

Kredyty hipoteczne najczęściej zaciągane są na okres od 25 do 35 lat, chociaż ostatnimi czasy obserwuje się wśród Polaków tendencje do pożyczania na okresy krótsze. Coraz mocniejszą pozycję na rynku zdobywają kredyty piętnastoletnie. Szybciej spłacone zobowiązanie daje możliwość zmniejszenia jego kosztu całkowitego. 15 lat to jednak wciąż długi okres i nie można przewidzieć, jak będzie wyglądała nasza sytuacja finansowa lub zdrowotna za kilka lat. Dlatego też warto zastanowić się nad opcją, jaką jest ubezpieczenie do kredytu. Jedni twierdzą, że jest do przydatne zabezpieczenie, z kolei inni uważają, że to zbędny wydatek. Jaka jest prawda?

Rodzaje ubezpieczeń do kredytu

Opcje, które można lub niekiedy trzeba dokupić do kredytu, to ubezpieczenie na życie oraz ubezpieczenie od utraty pracy. Są to dwa podstawowe rodzaje polis, które mają zagwarantować bezpieczeństwo zarówno nam, jak też bankowi. Jeżeli zdecydujemy się na dokupienie polis na wyżej wymienione zdarzenia, to mamy pewność, że w razie problemów z pracą lub ze zdrowiem nasz kredyt nie upadnie, a bank nie odbierze nam nieruchomości. Z kolei bankom też zależy na tym, żeby pieniądze regularnie wpływały na konto, a nie na tym, żeby zajmować się odbieraniem mieszkań.

Ile kosztuje ubezpieczenie do kredytu?

Koszty ubezpieczeń w zależności od banku są bardzo różne. I tak na przykład:

  • w kredycie hipotecznym w Deutsche Banku wysokość składki ubezpieczenia na życie to 1,8 proc. od kwoty kredytu (płatne z góry), z kolei ubezpieczenie od utraty pracy wynosi 0,025 proc. od kwoty kredytu (płatne o miesiąc)

  • przy hipotece Banku BGŻ składka za ubezpieczenie pobierana jest w formie podniesienie marży o 0,99 pkt. proc.

  • Bank Zachodni WBK – za ubezpieczenie życia kliencie od 18 do 47 roku życia płacą miesięcznie 0,04 proc. od aktualnego salda zadłużenia, pomiędzy 48 i 64 rokiem opłata wzrośnie do 0,17 proc., jeżeli chodzi o ubezpieczenie od utraty pracy, to składka wyniesie 4,2proc. wysokości raty

  • kredytobiorcy Eurobanku zapłacą 0,3 proc. za rok, a składka wyliczana będzie od aktualnego salda zadłużenia

Wybierając polisę ubezpieczeniową do kredytu spójrzmy nie tylko na jej koszt, ale także na okres, w jakim towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje obowiązek opłacania za nas składek oraz w jakich wypadkach taka możliwość zaistnieje. Przeważnie ubezpieczyciel będzie opłacał składki przez okres 6 miesięcy i na pewno nie zrobi tego w sytuacji, gdy sami zwolnimy się z pracy.  

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam