Czy pracujący za granicą mają szansę na kredyt gotówkowy?

2013-11-23 09:50:00

Zanim bank udzieli finansowego wsparcia wnioskującemu o nie, najpierw sprawdza wysokość jego miesięcznych dochodów i wiarygodność kredytową. Problem pojawia się wówczas, gdy przyszły kredytobiorca jest zatrudniony poza granicami naszego kraju. Czy pracujący za granicą mają jakąkolwiek szansę na kredyt gotówkowy w Polsce?

Kredyt gotówkowy dla pracujących za granicą jeszcze do niedawna był praktycznie nierealny do zdobycia. Wraz z upływem czasu, postępującą "europeizacją" państw należących do Unii Europejskiej i rosnącą skalą polskiej emigracji, rodzime banki zaczęły zauważać potrzeby klientów na obczyźnie, którzy wsparcia finansowego szukają w Polsce.

Zagraniczne "umowy śmieciowe"

Mimo że kredytobiorca otrzymujący wynagrodzenie poza granicami kraju nie jest wymarzonym klientem dla instytucji finansowej, nie stoi też na straconej pozycji. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że szanse na kredyt w Polsce mają jedynie osoby zatrudnione w innym państwie na umowę o pracę. Przy umowie o dzieło lub umowie-zleceniu nadzieje na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego trzeba szybko porzucić. Problemy w uzyskaniu kredytowania przy dochodach z "umów śmieciowych" mają bardzo często nawet Polacy pracujący w kraju, a dokładając do tego jeszcze pracodawców zagranicznych, próby zdobycia finansowania są skazane na porażkę. A co jeśli wnioskodawca jest sam sobie szefem, czyli prowadzi własną działalność gospodarczą - za granicą? Obecnie tego typu samozatrudnienie akceptuje tylko jedna instytucja - Deutsche Bank.

Praca w UE daje największe szanse na kredyt

Swoje szanse na kredyt gotówkowy w Polsce pracujący za granicą zwiększają wówczas, gdy firma ich pracodawcy zarejestrowana jest w jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej. Niemniej każdy bank posługuje się własnymi procedurami wliczania zdolności i oceny wiarygodności klienta, dlatego te same wynagrodzenia mogą być w różny sposób postrzegane - w jednym banku nasze zarobki wystarczą, w innym będą zdecydowanie za niskie, dlatego poszukując korzystnej oferty powinniśmy złożyć wnioski kredytowe w kilku instytucjach finansowych.

Wymagane dokumenty

Wśród banków akceptujących zagraniczne dochody wymienić należy m.in BNP Paribas, BPH, Getin Bank, Nordea, PKO BP oraz Euro Bank, przy czym ten ostatni zawęża grono potencjalnych kredytobiorców do marynarzy, pilotów i członków załogi pokładowej samolotów. W sprawie wniosku warto również udać się do Getin Banku, który na swojej stronie internetowej zapewnia, że do każdego klienta (w tym pracującego za granicą) podchodzi indywidualnie.

Sprawdź też: Praca za granicą a kredyt. Który bank pożyczy? Poznaj pełną listę banków!

Oferty poszczególnych banków dość znacznie różnią się w kwestii formalności. Większość instytucji wymaga od kredytobiorcy dostarczenia tłumaczeń przysięgłych poszczególnych umów, a to z kolei przekłada się na dodatkowe koszty, jakie będziemy musieli ponieść, chcąc uzyskać finansowanie. Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie banki będą wymagać tłumaczonych poświadczeń naszego zatrudnienia czy wyciągów z konta. Nie chcąc wydawać pieniędzy na tłumacza możemy powyższe dokumenty dostarczyć w oryginale. Taką możliwość zapewniają m.in. BNP Paribas, BPH, Euro Bank i Getin Bank.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam