Jak czytać tabelę opłat i prowizji do kredytu gotówkowego?

2013-12-05 06:00:00

Koszty zaciąganych zobowiązań kredytowych to nie tylko prowizja czy oprocentowanie. Tabele opłat i prowizji (TOiP), które załączane są zawsze do każdej umowy kredytowej, kryją wiele elementów, w które warto się wczytać. W niektórych przypadkach opłat może być znacznie więcej, niż byśmy się tego spodziewali.

Rzecz jasna każdy bank posiada odrębne tabele opłat i prowizji, jednak z reguły ich poszczególne paragrafy i wysokość opłat jest podobna. Szukając odpowiedniego kredytu gotówkowego, można spędzić wiele godzin, próbując odszyfrować wszystkie elementy w nich zawarte. Na co warto zwrócić uwagę? Prześledźmy to na przykładzie kredytów gotówkowych udzielanych przez Getin Noble Bank.

Opłaty i prowizje za udzielenie pożyczki

Pierwszym rodzajem opłaty obowiązującym przy większości kredytów jest prowizja za ich udzielenie. W przypadku kredytów gotówkowych i sprzedaży ratalnej Getin Bank zastrzega sobie w tabeli opłat pobranie kwoty zgodnie z umową. W przypadku limitu w kontach opłata ta wynosi 0,25% (nie mniej niż 2 zł/miesiąc) lub 0,2% (nie mniej niż 2 zł/miesiąc). Konkretna stawka zależy od rodzaju konta, w którym przyznany został limit. W przypadku rachunku Getin UP wyniesie 1%, ale nie mniej niż 50 zł.

Najwięcej płacą niesolidni klienci

Okazuje się, że największe koszty ponosimy za naszą niesolidność w spłatach - i to w każdym banku. Tabele opłat i prowizji Getin Banku wyraźnie wymieniają, że za czynności windykacyjne do kredytu gotówkowego, ratalnego, konsolidacyjnego, limitu w ROR lub debetu przewidziane są następujące kary pieniężne:

- 25 zł za wysłanie monitu listowego,

- 4,99 zł za monit telefoniczny,

- 1,99 zł za monit SMS,

- 30 zł za wystawienie ostatecznego wezwania do zapłaty,

- 60 zł za wystawienie bankowego tytułu egzekucyjnego,

- 110 zł za wizytę terenową,

- do 17% należności względem banku w przypadku windykacji przez firmę zewnętrzną.

Opłaty za aneksy do umowy na życzenie klienta

Jeśli w trakcie trwania umowy kredytowej zechcemy zmienić jej parametry (np. dzień spłaty rat), będziemy musieli uiścić dodatkowe opłaty. Przykładowo w przypadku wniosku o zmianę kwoty debetu klient zapłaci 50 zł. Gdy zaś chcemy zmienić harmonogram spłat dowolnego kredytu gotówkowego, to tabele opłat i prowizji narzucają na nas obowiązek opłacenia takich czynności jak:

- z powodu przedterminowej całościowej lub częściowej spłaty kredytu (tylko w hipotekach) - 2% (min. 25 zł) kwoty pozostałej do spłaty,

- wydłużenie lub skrócenie trwania kredytu - 2%, minimum 25 zł od pozostałej do spłacenia kwoty,

- zmiana rat z równych na malejące lub na odwrót - 2% nie mniej niż 25 zł od pozostałej kwoty.

Zaświadczenia

Warto zwrócić uwagę na opłaty dodatkowe, które nie wynikają z naszych przewinień wobec banku, a jedynie z chęci uzyskania różnych poświadczeń o naszym kredycie, takich jak za zaświadczenie o jego całkowitej spłacie. Getin Bank życzy sobie za taką usługę aż 60 zł. Takie zaświadczenie może być nam potrzebne w chwili, gdy chcemy skorzystać z innego finansowania, np. kredytu hipotecznego, zaraz po spłaceniu poprzedniego zobowiązania - adnotacja o uregulowaniu byłego już zadłużenia może pojawić się w BIK-u z opóźnieniem, a przez ten czas będzie nadal obciążać naszą zdolność kredytową.

Jeśli przyjrzymy się tabelom opłat w innych bankach, z pewnością znajdziemy w nich szereg innych pomysłów, dzięki którym banki będą w stanie bogacić się kosztem naszego portfela. Nie sposób jednak wymienić wszystkie rodzaje opłat, a te które wymienione zostały powyżej, pobierane są z reguły najczęściej i przedstawiają się na mniej więcej podobnym poziomie cenowym w większości banków.

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam