Wady i zalety kredytów gotówkowych pod hipotekę domu

2014-01-09 12:40:00

Do dyspozycji mamy coraz więcej alternatyw finansowania potrzeb z pomocą pieniędzy pozyskanych z banków. Klienci mogą wybierać spośród setek różnych produktów kredytowych, a jednym z nich jest pożyczka hipoteczna, będąca swoistym połączeniem klasycznej pożyczki gotówkowej z kredytem mieszkaniowym. Czym charakteryzuje się kredyt gotówkowy pod hipotekę domu?

Kredyt gotówkowy pod hipotekę domu nie jest popularnym produktem bankowym. Statystycznie co dwudziesty Polak słyszał o tej formie wsparcia finansowego. Co różni ją od standardowego kredytu hipotecznego? Pożyczka pod zastaw nieruchomości przede wszystkim cechuje się tym, że bank nie określa w jej przypadku celu finansowania, co ma miejsce przy kredycie hipotecznym. Pomimo tej różnicy, ma ona wiele wspólnego z kredytem mieszkaniowym. Po pierwsze, wnioskodawca jest zobowiązany do zastawu swojej nieruchomości. Ma ona pełnić funkcję zabezpieczenia w przypadku trudności ze spłatą zaciągniętego zobowiązania. Co istotne, formalności z tym związane wydłużają czas oczekiwania na fundusze.

Pożyczka hipoteczna wymaga od klienta wypełnienia wniosku podobnego do wniosku hipotecznego. W tym dokumencie kredytobiorca musi dokładnie określić swoje zobowiązania finansowe, poczynając od kosztów utrzymania domu czy samochodu, kończąc na wszelkich aktualnych kredytach i pożyczkach. Samo zastawienie nieruchomości jest dla wnioskodawcy dosyć problematyczne i ryzykowne. W przypadku niewypłacalności bank staje się właścicielem zastawionego lokalu - jest to główna wada tego produktu bankowego. Jaka nieruchomość może być zabezpieczeniem pożyczki? Banki akceptują kilka wariantów – mieszkanie, dom jednorodzinny oraz działkę gruntu.

Kredyt gotówkowy pod hipotekę a kredyt hipoteczny

Zdecydowaną zaletą pożyczek hipotecznych jest ich niska cena, porównywana do kosztów kredytu hipotecznego. Kredyt gotówkowy charakteryzuje się oprocentowaniem na poziomie kilkunastu procent (obecnie ok 12-15 proc.), z kolei kredyt hipoteczny z racji solidnych zabezpieczeń cechuje się oprocentowaniem rzędu ok. 5 proc. Różnica jest zatem ogromna. Pożyczka hipoteczna dedykowana jest konsumentom, którzy potrzebują dużego zastrzyku gotówki, a jednocześnie są w posiadaniu nieruchomości oraz chcą zmniejszyć koszty finansowania do minimum. Dzisiaj pożyczkę hipoteczną oferuje 70 proc. banków. Analogicznie do kredytu hipotecznego, kredytobiorca spłacając zadłużenie może wybrać raty równe lub raty malejące. Raty malejące są przy tym korzystniejsze ponieważ odsetki naliczane są od kapitału pozostającego do spłaty na dzień zapadalności danej raty. Tego rodzaju kredyty stanowią korzystną alternatywę wobec standardowych pożyczek gotówkowych dla osób, które potrzebują dużych kwot na cel niezwiązany z zakupem nieruchomości.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam