Na co zwracać uwagę w umowie o kredyt konsumencki?

2013-11-23 02:00:00

Wielu z nas nierzadko zmaga się z kłopotami finansowymi, którymi sukcesywnie stara się zaradzić. W sytuacji, kiedy zastrzyk dodatkowej gotówki wydaje się konieczny, warto rozważyć możliwość zaciągnięcia kredytu. Zanim jednak do tego przystąpimy, należy dowiedzieć się, na co zwracać uwagę w umowie o kredyt konsumencki, by nie popełnić kosztownego błędu.

Coraz częstsze sięganie przez Polaków po kredyty konsumenckie nie jest równoznaczne z wysokim poziomem posiadanej wiedzy na ich temat. Wielokrotnie podpisujemy dokumenty pożyczkowe, nie znając podstawowych pojęć finansowych. Zanim zdecydujemy się na finalizację umowy, powinniśmy zapoznać się z definicjami, które będą informowały o wysokości naszego nowego zobowiązania i rat oraz o okresie spłaty zadłużenia.

Na co zatem należy zwracać uwagę w umowie o kredyt konsumencki? Po pierwsze przed podpisaniem dokumentów musimy zweryfikować, czy wszystkie dane umieszczone w  przygotowanym dla nas druku, są poprawne. Upewnijmy się, że widoczne dane osobowe, takie jak: imię, nazwisko, numer PESEL, seria i numer dowodu osobistego, adres zamieszkania, adres zameldowania, nie zawierają błędów. Pamiętajmy, że umowa powinna także wymieniać niezbędne informacje dotyczące organu bankowego, który kredytuje konsumenta, oraz wskazywać osobę doradcy pośredniczącego przy zawieraniu transakcji. Nieco ważniejszą kwestią jest jednak sprawdzenie poszczególnych parametrów kredytu. Powinniśmy się upewnić, czy wartość kredytu brutto zgadza się z naszymi oczekiwaniami. Kwota brutto to suma otrzymywana przez wnioskodawcę na rękę po dodaniu do niej skredytowanych kosztów ubezpieczenia, prowizji i innych, opcjonalnych opłat, jakie pobiera bank automatycznie zaraz po uruchomieniu pożyczki. 

Kredyt konsumencki możemy uzyskać obecnie nawet w ciągu 15 minut. Czas jego otrzymania zależy m.in. od kwoty, o jaką się staramy, oraz naszych kwalifikacji finansowych. Jeżeli wykazywana przez nad zdolność kredytowa jest odpowiednia, część banków udzieli nam wsparcia finansowego jedynie na oświadczenie. To zwalnia kredytobiorcę z konieczności dostarczania zaświadczeń o zarobkach czy dokumentowania wpływów wynagrodzenia na rachunek osobisty.

Na co jeszcze należy zwracać uwagę w umowie o kredyt konsumencki? Przede wszystkim, doradca powinien poinformować nas o możliwości odstąpienia od kredytu. Mamy do tego prawo w ciągu 14 dni od podpisania dokumentów. Druk oświadczenia o odstąpieniu dołączany jest zawsze do umowy kredytowej. Jeżeli po sfinalizowaniu transakcji rozmyślimy się i zdecydujemy się zrezygnować, wystarczy podpisać oświadczenie i dostarczyć je do banku (osobiście bądź przesyłając pocztą). Aby jednak uniknąć nieporozumień czy niezadowolenia z warunków zaciągniętego przez nas zobowiązania, warto wypracować w sobie nawyk wnikliwego czytania podpisywanych dokumentów, co przydaje się nie tylko podczas korzystania z usług banków.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam