Na czym polegają kredyty z gwarancją de minimis?

2013-12-10 22:41:00

W obecnych czasach przedsiębiorcy napotykają wiele trudności związanych z wprowadzeniem firmy na właściwe tory. By wesprzeć ich dążenia do rozwoju, rząd przygotował kilka form pomocy, a jedną z nich jest gwarancja de minimis udzielana do kredytów. Sprawdź, na czym polega. 

Kredyty z gwarancją de minimis funkcjonują od marca 2013 r. dzięki pomocy Banku Gospodarstwa Krajowego, który w ramach umów podpisanych z wybranymi bankami komercyjnymi poręcza pożyczki udzielane przez nie przedsiębiorcom. Współpraca polega więc na tym, że BGK, udzielając gwarancji de minimis, bierze na siebie odpowiedzialność za niespłacone przez firmy zobowiązania kredytowe. W praktyce wygląda to tak, że jeśli firma nie spłaca zaciągniętego zadłużenia, to obowiązek uregulowania należności spada na Skarb Państwa.

Wysokość kredytów z gwarancją de minimis

W ramach dofinansowania de minimis można uzyskać kredyt nawet do wysokości 200 000 euro. Wyjątkiem są firmy z branży transportu drogowego - w ich przypadku maksymalna kwota pożyczki może wynosić do 100 000 euro. Należy jednak pamiętać, że jeśli nasza firma korzystała już z pomocy de minimis (np. z rozłożenia zaległości w ZUS), to wówczas wsparcie, jakie możemy otrzymać będzie brakującą kwotą w ramach przysługujących do ogólnego wykorzystania 200 000 lub 100 000 euro. Czyli jeśli wykorzystaliśmy już pomoc na sumę 20 000 euro, to teraz możemy liczyć jedynie na kredyt z gwarancją do 180 000 euro. Pod uwagę brany jest do oszacowania wartości dotychczasowej zapomogi rok bieżący oraz dwa poprzednie lata podatkowe. Co do czasu pomocy, to nie może on przekroczyć 27 miesięcy.

Dlaczego kredyty de minimis są korzystne?

Z racji tego, że nasza firma posiada wsparcie Państwa (w postaci gwarancji), banki zwykle chętniej udzielą finansowania, a same warunki pożyczek mogą okazać się korzystniejsze, gdyż kredytodawca ma 100% pewności, że kredyt zostanie spłacony. W normalnych warunkach przedsiębiorcom ciężej jest uzyskać kredyt, zwłaszcza, jeśli firma istnieje na rynku stosunkowo krótko i nie zdążyła jeszcze osiągnąć oczekiwanego poziomu zysków. W tym miejscu należy też nadmienić, że sama gwarancja de minimis nie oznacza tego, że pożyczkę uzyskamy na pewno. Firma zostanie poddana standardowym procedurom weryfikacji zdolności kredytowej i jeśli nie spełni potrzebnych wymagań, wniosek o finansowanie zostanie odrzucony.

A jak prezentują się koszty kredytów z gwarancją de minimis, czyli na jakie oprocentowanie oraz prowizję za przyznanie pożyczki może liczyć przedsiębiorca? Obie opłaty, jak również pozostałe koszty obsługi wierzytelności, są przez banki ustalane indywidualnie, w oparciu o sytuację ekonomiczną wnioskującej o kredyt firmy. Gwarancja de minimis nie nakłada na instytucje finansowe żadnych sztywnych ram w zakresie parametrów ofert, dlatego warto sprawdzać warunki proponowane przez różne banki, by móc wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam