Zyskałeś z PZU? Zapłać podatek!

2010-06-25 15:17:38

Nowe rachunki maklerskie w liczbie 140 tys. i kilkunastoprocentowe zyski z inwestycji w PZU ucieszyły zarówno maklerów i inwestorów. Ci drudzy muszą jednak pamiętać, że do końca kwietnia przyszłego roku trzeba będzie zapłacić podatek od zysków kapitałowych. Dowiedz się ile, komu i jak zapłacić!

Prywatyzacja obywatelska cieszy się sporym zainteresowaniem Polaków. Udany debiut PZU skłonił 140 tys. osób do otwarcia nowych rachunków maklerskich. Kolejne 230 tys. zleceń kupna zostało złożone przez inwestorów indywidualnych na akcje spółki Tauron. Zgodnie z polskim prawem wszystkie te osoby, o ile osiągną na transakcji profity, będą musiały rozliczyć się z podatku od zysków kapitałowych do końca kwietnia 2011 r.
 
Pieniądze wyłożysz z własnej kieszeni
 
Stawka podatku od zysków kapitałowych wynosi 19 proc. I co ważne pieniądze na obsłużenie fiskusa trzeba wyłożyć z własnej kieszeni. Niestety, inaczej niż w umowie o pracę czy zlecenie, w tym przypadku nikt nie pobiera od Ciebie zaliczki na poczet przyszłego podatku. Uważaj więc i pamiętaj, że spore zyski na giełdzie obarczone są podatkiem i za kilka miesięcy przyjdzie Ci go zapłacić…
 
Skąd wiadomo, ile zapłacić?
 
Wszystkie biura maklerskie, do końca lutego każdego roku, mają obowiązek wysłać PIT 8c do swoich klientów. Pozostaną jeszcze dwa miesiące na uregulowanie zobowiązań wobec fiskusa. Jeżeli prowadzisz rachunek w kilku biurach maklerskich, od każdego z nich otrzymasz osobny formularz PIT. Do końca lutego możesz spokojnie czekać - biuro maklerskie wykona za Ciebie stosowne kalkulacje.
 
Przychód a dochód
 
Podstawę opodatkowania (dochód) stanowi różnica między przychodem a kosztami uzyskania tego przychodu. Przychód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych powstaje w momencie przeniesienia własności papierów wartościowych (udziałów) na kupującego. Dla wyliczenia podatku należy od przychodu odliczyć koszty jego uzyskania, a więc:
-wydatki na nabycie odpłatnie zbywanego papieru wartościowego (cena jednostkowa x ilość nabytych pierwotnie papierów wartościowych)
-wydatki poniesione przez podatnika w roku podatkowym związane np. z obsługą rachunku przez biuro maklerskie (prowizje zapłacone przy kupnie i sprzedaży papierów wartościowych, związane z prowadzeniem lub założeniem rachunku, transferu, zdeponowania papierów, itp.)
 
Pamiętaj, że im wyższe koszty uzyskania przychodu, tym mniejsza różnica między przychodem a kosztami jego uzyskania. Daje to mniejszy dochód, czyli mniejszą kwotę, od której pobrany zostanie podatek!
 
Innymi słowy, podatek zapłacisz od zysku ze sprzedanych akcji pomniejszonych o prowizje i koszt prowadzenia rachunku maklerskiego, a także dostęp do notowań giełdowych.
 
Szybki schemat rozliczania podatku:
1. Dostajesz PIT 8C ( lub kilka- z różnych domów maklerskich)
2. Sumujesz rubryki przychodów i wpisujesz do PIT-a 38
3. Sumujesz rubryki kosztów uzyskania przychodów i wpisujesz do PIT-a 38
4. Od przychodów odejmujesz koszty.
5. Od tej kwoty zapłacisz 19 proc. podatku.
 
Inwestorzy długoletni
 
Jeżeli inwestujesz na giełdzie kilka lat i PZU to nie Twoja pierwsza inwestycja powinieneś dodatkowo wiedzieć, że za sprzedaż akcji zakupionych przed 2004 r. nie zapłacisz podatku!
Dodatkowo, jeżeli w ciągu ostatnich pięciu lat zanotowałeś stratę możesz ją odliczyć od tegorocznego zysku i w ten sposób zapłacisz niższy podatek!
 
Podatek od PZU
 
Osoba, która w podczas ostatniej emisji zakupiła maksymalną liczbę akcji PZU (30 sztuk) zapłaci w tym roku następujący podatek:
Przychód:
10 470- kwota uzyskana ze sprzedaży akcji na otwarciu sesji
 
Koszty uzyskania przychodu:
9 375- kwota nabycia akcji
35,6- prowizja przy zapisie na akcje
39,8- prowizja przy sprzedaży
Zakładając, że nasz inwestor ma darmowy rachunek maklerski suma kosztów uzyskania przychodów wynosi 9 450
 
Dochód:
10 470- 9 450= 1020
19%*1020= 193,8 zł
 
Podatek wyniesie 193,8 zł. Pieniądze na ten podatek będziesz musiał wyłożyć z własnej kieszeni! Warto więc pamiętać o konieczności płacenia tego podatku i patrzenia na zyski giełdowe przez pryzmat dziewiętnastu procent.
 
Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam