Zmiany w Rodzinie na Swoim plus ranking kredytów z dopłatami. Sprawdź z Comperią!

2009-12-15 14:32:02

Prezentujemy garść najświeższych informacji dotyczących rządowego programu dopłat do kredytów hipotecznych. W przyszłym roku szykują się gruntowne zmiany w warunkach udzielania kredytów preferencyjnych. Jeśli w najbliższym czasie planujesz skorzystać z programu lub po prostu chcesz kupić mieszkanie na kredyt, koniecznie sprawdź, czy będziesz mógł wnioskować o państwowe dopłaty! Dodatkowo zobacz najnowszy ranking kredytów w ramach Rodziny na Swoim.

Coraz więcej banków dołącza do Rodziny na Swoim
 
Wraz z rosnącym zainteresowaniem ze strony klientów indywidualnych, program rządowych dopłat do kredytów hipotecznych zyskuje zainteresowanie coraz większej ilości kredytodawców. Nic dziwnego, że banki chcą mieć w swojej ofercie kredyty preferencyjne - w ostatnich miesiącach Rodzina na Swoim przeżywa prawdziwy boom.
Tak więc stawka podmiotów udzielających kredytów wspomaganych przez rządowe dopłaty stale rośnie i obecnie składa się już z 12 banków komercyjnych, 3 banków spółdzielczych (Gospodarczy Bank Wielkopolski, Bank Polskiej Spółdzielczości oraz Mazowiecki Bank Regionalny) wraz z zrzeszonymi z nimi bankami oraz z kilkudziesięciu placówek SKOK. Jako ostatni do tego grona dołączył Lukas Bank, który wnioski o preferencyjne kredyty hipoteczne przyjmuje od 16. listopada.
 
Preferencyjny kredyt na singli? To możliwe!
 
Teraz kilka słów o zmianach, jakie rząd planuje wprowadzić do programu w nadchodzącym roku. Nie wszystkie będą dla nas - czyli kredytobiorców - korzystne. Zacznijmy jednak od pozytywów. Możliwe, że o kredyty z dopłatami będą mogły ubiegać się również osoby samotne (nie żyjące w związku małżeńskim) oraz osoby bezdzietne. Jak na razie przywilej ten przysługuje wyłącznie małżeństwom i osobom samotnie wychowującym dziecko. Taka modyfikacja w zapisie ustawy z pewnością zwiększyłaby popyt na preferencyjne kredyty mieszkaniowe. Jednak rząd ma w zanadrzu kolejne zmiany, które jeśli wejdą w życie, mogą zniweczyć wspomniany efekt…
 
Kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego? Pospiesz się!
 
Kolejne proponowane zmiany mają już inny charakter. Po pierwsze, rząd chce ograniczyć dostępność dopłat wyłącznie dla kredytów na kupno mieszkań z rynku pierwotnego. Drastycznie zmniejszy to ilość mieszkań spełniających wymagania programu Rodzina na Swoim, gdyż zdecydowana większość z nich obecnie pochodzi właśnie z rynku wtórnego. Z kolei taka zmiana będzie na rękę wszystkim deweloperom i może stać się motorem napędowym rynku mieszkań bieżąco oddawanych do użytku. Po drugie, w planach jest także zmniejszenie dopuszczalnego limitu cen nieruchomości do 30 proc. średnich kosztów budowy (obecnie wskaźnik ten wynosi 40 proc.). Łącznie takie decyzje mogą sprawić, że program Rodzina na Swoim powróci do stanu sprzed ponad roku, kiedy to limity były nieadekwatne do rynkowych cen mieszkań i mało kto był w stanie znaleźć nieruchomość pasującą do wymagań programowych.
 
„Rodzina na swoim” na wykończeniu
 
Niewykluczony jest również inny scenariusz - całkowita likwidacja rządowych dopłat do kredytów. Zamiast pomocy w spłacie hipotek państwo miałoby skierować swoje pieniądze na wsparcie budownictwa w ramach systemu TBS-ów (Towarzystw Budownictwa Społecznego). W skrócie, system ten polegałby na wynajmie mieszkań z późniejszym wykupem.
Czy wymienione zmiany zostaną w pełni wprowadzone? Tego nie wiemy, ale z pewnością program Rodzina na Swoim już wkrótce zmieni swoje oblicze…
  
Oferta kredytów hipotecznych w ramach programu Rodzina na Swoim
 
Parametry kredytu:
Kwota: 300 tys. zł
Wartość nieruchomości: 375 tys. zł
Waluta: PLN
Okres kredytowania: 30 lat
 
 
 
Prowizja
Maks. LTV
Lukas Bank
2,50%
0,0%
100%
Alior Bank
2,60%
2,0%
100%
2,97%
1,8%
100%
BPH
3,20%
0,5%
80%
BZ WBK
3,00%
3,0%
80%
Bank Pocztowy
3,40%
3,0%
100%
DomBank
4,34%
1,5%
90%
 
 
 
Comperia.pl

 

 

 

Ekspert Comperia.pl