Zgubiłeś kartę? Dostęp do pieniędzy może cię dużo kosztować

2011-02-04 09:00:45

Kradzież czy zagubienie może zdarzyć się każdemu. Co robić w takiej sytuacji? Ile może kosztować ponowny dostęp do swoich pieniędzy? Comperia wcieliła się w nieszczęśnika, któremu zgubiła się karta.

Jeśli stracisz kartę (nieważne czy ją skradziono, zabrano siłą, zgubiłeś czy wyrzuciłeś przez przypadek na śmietnik) za taki stan rzeczy odpowiadasz jedynie ty. Podpisując z bankiem umowę o użytkowanie karty, ponosisz odpowiedzialność za transakcje nią wykonane. Co w przypadku utraty?
 
1. Zastrzegamy kartę.
 
Kiedy tylko zorientujesz się, że karty nie ma, zastrzegasz ją. Każdy bank ma swój własny numer telefonu, który do tego służy. Jeśli nie pamiętasz, możesz wejść np. na stronę internetową Związku Banków Polskich. Tam znajdziesz potrzebne dane. Zawsze możesz też pójść do placówki banku. Pamiętaj! Jeśli straciłeś kilka kart, każdą musisz zastrzec oddzielnie.
 
2. Bank przyjmuje dyspozycję.
 
Od tego momentu żadna transakcja cię nie obciąża, a pełną odpowiedzialność przejmuje bank. Jeśli wcześniej wykupiłeś odpowiednie ubezpieczenie, możesz wydłużyć odpowiedzialność banku np. do 24 godzin przed utratą karty. Ale uwaga! Bank nie odpowiada w tym wypadku za transakcje powyżej kwoty stanowiącej równowartość 150 euro.

3. Zgłoś się na policję.

Jeżeli straciłeś kartę w wyniku kradzieży lub napadu, koniecznie zgłoś się policję. Dokument potwierdzający zgłoszenie na policji może być bardzo potrzebny, m.in. w przypadku ubiegania się o świadczenie przysługujące z tytułu ubezpieczenia kart płatniczych.

4. Poproś w banku o wyrobienie nowej karty...i zacznij liczyć koszty

Postanowiliśmy sprawdzić, ile będzie kosztowało wyrobienie duplikatu karty płatniczej i wypłata gotówkowa w oddziale banku. Informacje pochodzą z oficjalnych tabel opłat i prowizji i nie rozróżniamy kont na internetowe i tradycyjne. Co z nich wynika?
Większość banków nie będzie pobierać prowizji za wypłatę w tradycyjnym okienku. Jedynie ING może doliczyć sobie 9 złotych w przypadku konta internetowego, a Deutsche Bank 10 złotych. Eurobank stosuje chyba politykę supermarketów bo opłaty w tym banku przypominają promocje w markecie. Kwota 2,95 zł. Tyle właśnie będziemy musieli zapłacić za wypłatę z konta internetowego. Kredyt Bank i Polbank nie będą pobierały opłat o ile jest to pojedyncza transakcja. Jeśli zdarzy się nam drugi raz wypłacić pieniądze, nasze saldo zmniejszy się o 10 złotych. Problem pojawia się w przypadku stuprocentowo internetowego mBanku. Placówek nie uświadczysz, a skoro karty nie mamy, bo zgubiliśmy to możemy mieć problem z dostępem do pieniędzy. Pozostanie zamówienie duplikatu karty i czekanie. Nawet dwa tygodnie. W międzyczasie możemy zrobić przelew na konto w innym banku i spróbować wypłacić w sposób tradycyjny.
 
Koszt wypłaty gotówkowej w banku
 
Wypłata gotówkowa w placówce
Eurobank
0-2,95 zł
Citihandlowy
0-8 zł
ING
0-9 zł
Deutsche Bank
6-10 zł
Kredyt Bank
0 zł, 10 zł każda następna
Polbank
0 zł, 10 zł każda następna

Duplikaty kart

Pieniądze wypłaciliśmy, ale oczekujemy na możliwość bezpłatnej wypłaty w bankomacie. Żeby było to możliwe potrzebny jest duplikat karty. Ile kosztuje? W większości wypadków jest darmowy.
Każą sobie za niego płacić Bank Gospodarki Żywnościowej, Invest Bank, Nordea i Multibank. DnBNord i PKO BP pobiorą opłatę tylko w przypadku niektórych kont.
Ceny duplikatów oscylują wokół 10-15 złotych za sztukę. Jeśli jednak będziemy chcieli kartę otrzymać w trybie ekspresowym, musimy dopłacić. W sumie może to kosztować nawet 40 złotych. Godne pochwały jest postępowanie Banku BPH i GE Money Banku. W momencie kradzieży lub zagubienia karty wydają bezpłatną kartę tzw. „instant”, którą posługujemy się do czasu otrzymania pełnowartościowej karty debetowej.

Koszt duplikatu karty

 
Koszt duplikatu karty
BGŻ
15 zł, (40 zł ekspresowo)
DnBNord
0-19 zł
Eurobank
9,95 zł
Invest Bank
5-15 zł
Lukas Bank
0 zł, (20 zł ekspresowo)
Mulitbank
15,00 zł
Nordea
10 zł, (30 zł ekspresowo)
PKO BP
0-20 zł
BPH
instant
GE Money Bank
instant
 
Jak widać z powyższego zestawienia, dostęp do pieniędzy może kosztować. Warto dodać, że wzięliśmy pod uwagę wyłącznie dostęp do gotówki w Polsce. Gdybyśmy zgubili kartę za granicą, sytuacja byłaby bardziej skomplikowana.

Szymon Ostrowski
analityk Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl