Zarabiasz dużo? Możesz nie dostać kredytu walutowego

2011-01-26 14:02:38

Chcesz kupić mieszkanie na kredyt w walucie? Spiesz się. Zwłaszcza jeśli zarabiasz powyżej średniej krajowej. Zgodnie z nową rekomendacją SIII, która ma wejść w życie do końca roku, raty kredytów walutowych nie będą mogły przekroczyć 42 proc. twojego budżetu.

Aktualnie obowiązuje zasada, że raty kredytów nie mogą przekroczyć połowy dochodów, a w przypadku osób zarabiających powyżej średniej krajowej nie więcej niż 65 proc. I to niezależnie od waluty kredytu.
Nowe zasady obniżają ten próg do 42 proc. Ograniczenie to dotyczy jednak tylko kredytów walutowych. Co to znaczy?
Jeśli teraz zarabiasz 1500 netto, to rata kredytu nie może być wyższa niż 750 złotych. Gdy na twoje konto wpada np. 4000 netto, rata może wynieść nawet 2600 zł. Już niedługo, jeśli będziesz chciał wziąć kredyt w walucie obcej, to przy naszym założeniu zarobków na poziomie 1500 złotych i 4000 złotych netto, rata nie będzie mogła być wyższa niż 630 złotych w pierwszym przypadku i 1680 złotych w drugim. Wynika z tego, że najwięcej na zmianie stracą najbogatsi.

Inaczej policzą zdolność
Jedną z najważniejszych jest też zmiana sposobu liczenia zdolności kredytowej dla kredytów z okresem spłaty dłuższym niż 25 lat. Jeżeli będziesz chciał pożyczyć pieniądze na 30 czy 40 lat, bank i tak będzie sprawdzał czy podołasz spłacie przy założeniu, że kredyt wzięty jest na ćwierć wieku. Oznacza to przeprowadzenie symulacji w oparciu o wyższe zakładane raty kredytowe. Jednym słowem, twój dochód jako potencjalnego kredytobiorcy, będzie musiał być większy.
Warto zaznaczyć, że jeśli w okresie spłaty kredytobiorca wkroczy w wiek emerytalny, bank będzie uwzględniał zmianę wysokości dochodów. Na razie jednak nie wiadomo, jak będzie ten zapis będzie realizowany. Kontrowersje budzi zwłaszcza fakt, że osiągnięcie wieku emerytalnego nie jest jednoznaczne z przejściem na emeryturę, a co za tym idzie zmianą poziomu dochodów. Poza tym trudno prognozować jaka będzie w przyszłości granica wieku uprawniająca do przejścia na emeryturę.

Nowa rekomendacja ma wejść w życie do końca roku.


Szymon Ostrowski
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam